Daha çevreci şirket olacağız

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ile şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejilerini ve geleceğe dönük hedeflerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Daha çevreci şirket olacağız


Şirket bünyesinde yürüttüğünüz enerji verimliliği, tasarruf ve çevre uygulamalarınız var mı? Neler?
Aygaz olarak, enerji verimliliği sağlanması alanında uzun yıllardır büyük çaba gösteriyoruz. İş ve süreç geliştirme çalışmalarımızda çalışanlarımızın hedef kartlarına kadar, iyileştirme alanları net bir biçimde belirleniyor, uygulamaya alınıyor ve sonuçları ölçülüyor.

İklim değişikliğine karşı, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından hazırlanan “Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi” ile bu alandaki çabalarımızı bir adım öteye taşımayı hedefliyoruz. Aygaz olarak daha da enerji verimli süreçler geliştirmeyi, doğal kaynak kullanımında daha da tasarruf sağlamayı ve daha çevreci ürünler sunmayı öngörüyoruz.

Enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda çalışanlarımız dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarımıza düzenli olarak eğitim veriyoruz. 2009 yılından bu yana iklim değişikliğine karşı devam eden “Yarın hava nasıl olacak” projemizin ana hedefi de bu aslında. Bu alanda yapılacak çalışmada uzmanlık, hedefler ve iş sonuçlarının ölçümlenmesi büyük önem taşıyor. Aygaz olarak her zamanki gibi öncü ve sorumluluk içinde bu sürecin uygulayıcısı ve takipçisi olacağız.

Çevre ve sürdürülebilirlik konuları, sektörünüz açısından nasıl bir önem taşıyor? Aygaz nasıl bir rol üstleniyor?
Aygaz’da sürdürülebilirlik yönetimi tek bir departmanın faaliyet alanı değil, üst yönetimin gözetiminde ve tüm departmanların sorumluluğunda bir süreç yönetimi şeklinde... Kuruluşumuzdan bu yana paydaşlarımızın beklentilerini doğru algılamaya, tıpkı ürün ve hizmetlerimiz gibi, süreçlerimizi de geliştirmeye odaklanıyoruz. Her yıl yayınladığımız kapsamlı faaliyet raporlarının yanı sıra 2002 yılından bu yana finans dışı performansımızı “Sürdürülebilir Kalkınma Raporu” ile kamuoyuyla paylaşıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma raporu yayınlayan ilk enerji şirketiyiz. Son raporumuz, enerji şirketleri arasında “B” seviyesinde Türkiye’de yine bir ilkti. Bir sonraki 9’uncu Aygaz Sürdürülebilirlik Raporu, 2012-2013 yıllarını kapsayacak.

AR-GE ve inovasyon konusundaki çalışmalarınız neler?
Ne iş yaparsanız yapın, rakiplerinizin ne kadar önünde olursanız olun, müşterileriniz markanıza ne kadar bağlı olursa olsunlar, zaman içinde, ihtiyaç ve taleplere göre değişmek, yenilik yapmak durumundasınız. Bu yeniliği yapan şirketlerin yapmayanlara karşı rekabet avantajı elde etmeleri doğaldır. Bu nedenle, inovasyonun herkesin gündeminde çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. İnovasyona, tüketiciler hangi açıdan bakıyorlarsa, biz de o açıdan bakmaya çalışıyoruz. Yarım asırdır LPG’nin bütün segmentlerinde tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ürünleri sunuyoruz. Bunun da basit bir nedeni var: Tüketicimizi dinliyoruz. Yoksa yapılan her değişiklik ya da buluş tüketici tarafında karşılık bulmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz