E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek

Acer da ürünlerinin kullanım kitapçığında ve adaptöründe geri dönüşüm işaretlerine yer veriyor. Bu uygulamanın yönetmelikte yer aldığının altını çizen Acer Türkiye Servis Direktörü Mustafa Özbilen, “Bu arada ithalatçı veya imalatçılar, ürettikleri ya da getirdikleri cihaz sayını EEE kayıt sistemine girmek zorunda. Türkiye’de çalıştığımız distribütör iş ortaklarımız bu sürece dahil olmaya başladı” diye konuşuyor.

TÜRKBESD üyesi olan BSH, mevzuatın yayımlanmasının ardından, diğer üyelerle birlikte teknik bir ekip oluşturdu. Bu ekibin mevzuatı, alternatiflerle birlikte farklı bileşenler açısından değerlendirdiğini anlatan BSH Finanstan Sorumlu icra Kurulu Üyesi Özcan Aydilek, şu ana dek yaptıklarını şöyle özetliyor:

“Geri dönüşüm için ‘Eskisini getir yenisini götür’ sistemini kurmayı düşünen diğer derneklerle bazı toplantılar da yapıldı. ELELAY ı desteklemeye hazırız. BSH açısından ulusal mevzuatlara uyulması mutlak bir gereklilik.

Çevre konusundaki sorumluğu ciddiye alıyoruz ve BSH olarak ulusal kapsamlı 20’den fazla ‘Eskisini getir yenisi götür’ programına üyeyiz. Bu amaçla, Almanya’daki imha etme hizmet sağlayıcımız tarafından uygulanan, buzdolaplarının geri dönüştürülmesi sürecini denetlemek için 2008 yılında sertifikalı bir kalite güvence sistemi oluşturduk.”

T. MURAT KOLBAŞI ARZUM YÖNETİM KURULU BAŞKANI
GERİ DÖNÜŞÜMDE 2019 HEDEFİ
ÇEVRESEL KORUMA

Sektörümüzün en büyük tüketim pazarlarından olan Avrupa Birliği, doğal çevreyi korumak için kendi pazarlarını WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive) ve ROHS (Restriction of Hazardous Substances) gibi çevresel direktiflerle koruma altına alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.