Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor

Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev ile ekolojik tarımı ve tüketici bilincini ve bu alandaki trendleri konuştuk...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor

UCUZLATAMIYORUZ
Çanakkale'de üretim yapıyorum. Haftada bir gün buraya gelip gidiyorum. 300 kilo meyve sebze satarsam yakıt maliyetim oluyor. Ancak daha çok satarsam bu maliyet düşüyor. Bu durumda biz de fiyatları ucuzlatamıyoruz çünkü az satıyoruz, kurtarmıyor. Bu konuda bir kısır döngü oluştu. Talep yükselmedikçe bu ürünün ucuzlaması imkansız.

EKOLOJİK TARIMDA YENİ TRENDLER
ROLÜ ARTACAK

Ekolojiye ilgi günden güne artacak. Sağlıklı yaşam trendi yaşamımıza girdi ve yaşamımızdaki rolü daha da önemli hale gelecek. Yakın zamanda Türkiye'de hayvansal üretim önem kazanacak.

EV KİMSAYALLARINA DİKKAT

Biz şu ana kadar tarım kimyasallarını tartıştık ama ev kimyasalları da çok önemli. Bu kimyasallar doğaya karışıyor ve çevreye korkunç bir zarar veriyor. Kozmetik kullanımında kimyasalların yaygınlığı çok yüksek.
CİDDİ RİSKLER VAR
Çok ciddi risklerle karşılaşıyoruz. Temizlik malzemelerinde ve kozmetikte de ekolojik ürünlere yöneliş hızlanacak. Avrupa bu konuda ilerleme kaydediyor. Almanya'da küçük şehirlerde bile mahalle arasında 5-6 katlı organik marketler yer alıyor.

Tüketiciler neden organik tüketmeli?

- Yaklaşık 13 yıldır organikle uğraşıyorum. 2004’te evlere servisle başladım, sonra pazarlara girdik. Dernek olarak da kurumsal bir yapımız olduğu için araştırma yapma, tüm mecraları deneme ve yorumlama şansımız oldu. Bizim müşterilerimizin çok büyük bölümü kadınlardan oluşuyor. Kadınların da büyük bölümü evli, bebek bekleyen ya da bebekleri olan tüketiciler. Ağırlıklı olarak sadece bebeklerini ve çocuklarını sağlıklı beslemek için bu tür ürünleri tercih ediyorlar. Ama bu duyarlılık genellikle çocuk 2,5 yaşına gelene kadar sürüyor. Çocuğun bağışıklık sistemi oturdu, artık gerek yok diye bir düşünce oluşuyor. “İnsan ne yerse odur” denir ya, vücudunuza ne alırsanız siz osunuz. Bünyeniz ona göre gelişir. Elbette öncelikle sağlıklı olabilmek için tüketim yapılmalı. Sadece çocukların değil kişilerin kendi sağlığı da önemli. Ekolojik tarım sağlıklı ürünler üretmenin dışında da birtakım anlamlar taşıyor. Siz bir organik ürün satın aldığınızda ekolojik tarıma destek veriyorsunuz. Ekolojik tarım doğaya ve çevreye daha az atık bıraktığı için doğal hayatı destekliyor. Büyük şirketler de orga-
nik tarım yapıyor, küçük çiftçiler de... Ekolojik tarıma destek vererek küçük çiftçinin de ayakta kalmasını sağlıyorsunuz. Ekolojik tarımda bilinçli çiftçiler yerel tohumlar kullanıyor. Bir yerde yerel tohumlar da desteklenmiş oluyor. Organik ürün aldığınızda GDO’yu reddetmiş oluyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz