İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam

Şirketler, sağlıklı beslenme, temiz su kaynakları, vitamin eksiklikleri, salgın hastalıklarla mücadele gibi konularda inovatif kimya ile çözümler üretiyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam


KİRLİ SULAR ÖLDÜRÜYOR

Etkileri her türlü hastalığa davetiye çıkaran ve A vitamini eksikliğinden daha da yaygın olan bir başka sorun daha var... Dünyada 1 milyardan fazla insan temiz içme suyuna ulaşamıyor. Bu insanların birçoğu temiz olmayan suları içmek zorunda kaldığı için mide ve bağırsak hastalıklarına yakalanıyor. Söz konusu hastalıkların ileri boyutlara ulaşması nedeniyle her yıl 1,8 milyon insan hayatını kaybediyor. BASF'nin sunduğu inovatif kimya, yine bu noktada devreye giriyor. Şirketin geliştirdiği son teknoloji ürünü arıtma cihazları sayesinde büyük miktarda kirli su, virüs ve bakterilerden arındırılarak içme suyuna dönüştürülebiliyor. Muhafazası ve kullanımı oldukça pratik olan bu cihazlar elektriğe, kimyasallara veya herhangi bir gelişmiş teknolojiye gerek duymadan bir seferde 18 bin litre suyu temizliyor. Küçük ya da büyük, sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına yapılan bütün bu çalışmaların dünyamız için bir fark yarattığı şüphesiz. Bilinçli toplumlar, artık tüm enerji ve hammadde kaynaklarına eşsiz birer mücevhermiş gibi davranıyor. Ülkeler arasındaki sınırlar yavaş yavaş ortadan kalkarken dünya büyük bir global köy haline geliyor. İletişim ağı genişliyor, tarım politikaları değişiyor. Gelişen teknolojinin sunduğu tüm olanaklar, "daha iyi bir dünya" yaratmak için seferber ediliyor. Böylece yeşilin her türlüsünü barındıran bir doğaya, insanoğluna olabildiğince cömert davranan topraklara ve ölümcül hastalıkların teker teker yok olacağı bir dünyaya uyanacağımız günlerin çok da uzak olmadığına duyduğumuz inanç pekişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.