İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam

Şirketler, sağlıklı beslenme, temiz su kaynakları, vitamin eksiklikleri, salgın hastalıklarla mücadele gibi konularda inovatif kimya ile çözümler üretiyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovatif kimya ile sağlıklı yaşam

Dünya nüfusu, tahminlere göre 2050'de 9 milyarı aşacak. Buna paralel olarak temiz, sağlıklı besin ve su ihtiyacı da artacak. Eğer bugünden önlem alınmazsa gelecekte özellikle gelişmekte olan ülkeler salgın hastalıklarla boğuşacak. İşte bu senaryolar doğrultusunda BASF gibi global şirketler, şimdiden bu sorunların çözümüne yönelik ürünler geliştiriyor. Şirketler, sağlıklı beslenme, temiz su kaynakları, vitamin eksiklikleri, salgın hastalıklarla mücadele gibi konularda inovatif kimya ile çözümler üretiyor. Dünya, gezegenimizin karşı karşıya bulunduğu en büyük tehdidin kontrolsüzce artan nüfus olduğu konusunda hemfikir. Birleşmiş Milletler'in açıkladığı rakamlara göre her yıl dünya nüfusuna ortalama 80 milyon kişi ekleniyor. 2050 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun 9 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. İşte bu artış, beraberinde pek çok sorunu da getirecek. Hızlanan kentleşme süreci, insanoğlunun sınır tanımadan artan ihtiyaçları, sınırlı kaynaklar insanların dünyayı daha ekonomik şekilde kullanmayı öğrenmesini gerektiriyor. Küresel ısınmanın vardığı boyutlar, iklimleri kontrol altında tutmanın ve doğal kaynaklarımızı korumanın ne derece mümkün olacağı sorusunu akla getirirken sağlık ve beslenme, bu hızla ilerleyen süreçte en zorlayıcı iki başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu pek de iç açıcı görünmeyen tablo çerçevesinde, soruları çoğaltmamız mümkün. Her geçen gün artmakta olan dünya nüfusu nerede barınacak, ne yiyecek, ne içecek, geleceğe ümitle bakabilecek mi? Bu sorulara cevap ararken bilimin gücüne sığınıyoruz. Tüm sorunlarımızın ana kaynağı gibi görünen nüfus yoğunluğuna paralel olarak artan gıda ve yenilenebilir hammadde ihtiyacı, inovatif kimyayı harekete geçiriyor. Global şirketler, faaliyet alanları dahilinde olsun ya da olmasın sağlıklı su ve gıdalara ulaşmada yaşanan güçlükler, salgın hastalıklar ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi birçok konuyu gündeme taşıyarak, sürdürülebilir çözümler üretmeye çalışıyor.

SAĞLIKLI BESLENME

İnsanların sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi ve hastalıklardan korunması için önerilen çözümler, genel hatlarıyla su kaynaklarının bilinçli bir şekilde kullanılması ve verimli tarımın yaygınlaştırılması çevresinde şekilleniyor. İnsanların daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmelerine katkı sağlamaya yönelik projeler yürütülürken biyotek-nolojik çözümler ön plana çıkıyor. Örneğin, dünyanın lider kimya şirketi BASF tarafından tarımı daha verimli hale getirmek için geliştirilen biyoteknolojik ürünlerin yardımıyla tohum kalitesi artırılıyor ve tohumlar iklim koşullarına karşı daha dayanıklı hale getiriliyor. Böylece hem çiftçilere hem de tüketicilere ekonomik yük getiren verimsiz hasat problemi, büyük ölçüde bertaraf ediliyor. Yine bu teknoloji sayesinde geliştirilen ve tohumları zararlı otlardan koruyan ürünlerin kullanımıyla Afrika'da büyük bir sorun olan tohum kaybının da azalması sağlanıyor. Dünyadaki beslenme ve sağlık sorunu, maalesef devlet yönetimlerinin inisiyatifiyle çözülebilecek noktayı çoktan geçmiş durumda. Bu konuya hassasiyetle yaklaşarak elini taşın altına koyan global şirketlerin başında gelen BASF, beslenme ve sağlık sorunlarının çözümüne yönelik olarak geliştirdiği ürünlerle bu alanda öncü bir rol oynuyor. İnsanlar ve hayvanlar için üretilen gıda maddeleri, kişisel temizlik, ilaç ve tarım sektörünün sunduğu ürünler, firmanın sağladığı hammaddeler sayesinde sürdürülebilir hale geliyor.

SITMA İLE MÜCADELE
BASF her yıl, yarısı 5 yaşın altında çocuklardan meydana gelen yaklaşık 800 bin insanın ölümüne sebep olan sıtma ile mücadeleye de uzun yıllardır destek veriyor. Kontrol altında tutulması mümkün olan sıtmayı yok etmek için, hastalığı bulaştıran sineklerin ölmesini sağlayan, fakat insanlara ve hayvanlara zarar vermeyen kimyasallar kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.