Nanoteknoloji geleceği koruyor

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyle ortaya çıkan bu ürünler, sadece hayatı kolaylaştırmıyor aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirliğe de önemli katkı sağlıyor.

27.03.2014 21:57:090
Paylaş Tweet Paylaş
Nanoteknoloji geleceği koruyor

Bunu da atom boyutu, tek tek atomların manipüle edildiği boyut olarak tanımlayabiliriz. Nano, en fazla elektronik alanına etkinlik kazandıracak. Daha az enerji harcayan, performansı yüksek cihazların temeli 10 yıl içinde nanoteknolojiye dönecek.”

Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural, “Beyaz eşyada en büyük rekabet, enerji tasarrufu ve maliyet konularında sürmektedir. Nano teknoloji kullanarak geliştirilen üstün yalıtım özelliklerine sahip malzemeler yalıtım kapasitesini arttırmakta, böylece daha yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünler üretilebiliniyor” diyor.

Teknoloji şirketleri de çok uzun zamandır nanoteknolojiyle yakından ilgileniyor. HP Laboratuvarları, 1995 yılından bu yana nanomimari, nanoelektronik, nanomekanik ve nanofotonik alanlarında araştırmalar yapıyor.

Söz konusu araştırmaların sonucunda önemli ürünler de elde edilmiş durumda.  Bunlar arasında eşdeğer bir flaş bellek yongasına kıyasla 10 kat daha hızlı çalışma ve yine 10 kat daha az güç kullanma potansiyeli bulunan memristor tabanlı bilgisayar belleği var.

IBM ise veri aktarımı için kablo yerine ışık kullanan 3D yığılı yongalar üzerine çalışıyor. IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “Bu, inanılmaz bir performans artışı ve 1.000 kat daha iyi bilgisayar yetenekleriyle elektronik cihazlar için düşük güç tüketimi sunarak bize süper bilgisayarların gücüne sahip akıllı telefonlar sağlayacak” diyor.

IBM’in nanoteknoloji merkezinde odaklanılan alanlardan bir tanesi de daha hızlı ve daha enerji tasarruflu yongalar ve bilgisayar sistemleri için geleceğin iletkenlerini keşfetmek. Uslu, şirketin özellikle maksimum verimlilik için daha az voltaj kullanımı sunan yarı iletken nanotellerle uğraştığını söylüyor. “Başarılı olunduğunda bilgi işlem cihazlarının enerji verimliliği 10 kat artacak” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.