Nanoteknoloji geleceği koruyor

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyle ortaya çıkan bu ürünler, sadece hayatı kolaylaştırmıyor aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirliğe de önemli katkı sağlıyor.

27.03.2014 21:57:090
Paylaş Tweet Paylaş
Nanoteknoloji geleceği koruyor
Günümüzde 4'üncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen "Nanoteknoloji" ile üretilen ürünler, daha az enerjiyle çalışıyor, daha iyi performans gösteriyor ve pek çok açıdan kaynak tüketiminin optimum düzeyde kalmasını mümkün kılıyor. 2015 yılında nanoteknoloji ürünlerinin global pazardan yüzde 15 pay alacağı tahmin ediliyor.

Hidrojenle çalışan motorlar ve ısınan otomobilden elde edilen elektrik enerjisi gibi yüzlerce çevreci ürüne hayat veren nanoteknolojinin gelecekte daha yaygın kullanılması da beklentiler arasındaizilmeyen boya, hidrojenle çalışan motor, hafif krosere sahip dayanıklı araba, ısınan otomobilden elde edilen elektrik enerjisi ve dalia bunun gibi yüzlerce ürün...

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen nanoteknolojiyle ortaya çıkan bu ürünler, sadece hayatı kolaylaştırmıyor aynı zamanda çevre ve sürdürülebilirliğe de önemli katkı sağlıyor. Çünkü nanoteknoloji sayesinde pek çok ürün daha az enerjiyle çalışıyor.

Nanoteknoloji, pek çok açıdan kaynak tüketiminin optimum düzeyde olmasını da mümkün kılıyor. Nanoteknolojinin asıl etkisinin gelecek 10 yılda ortaya çıkması bekleniyor. Örneğin, nanoteknolojinin yaygın kullanımıyla sudan ve elektrikten ciddi tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor. Hatta nanoteknolojik ürünlerdeki gelişmelerle beraber elektronik birçok ürüne ihtiyaç kalmayacağı da hakim görüşler arasında...

YÜZDE 15 PAY ALACAK
Peki nedir nanoteknoloji? Nanoteknoloji, maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimi olarak tanımlanıyor. Geçen yüzyılın son çeyreğinde bilim ve teknolojideki gelişmeler, değişik fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olan yeni malzemelere talebi tetikledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.