Ödüllü fabrika avantajı

Green Business, Türkiye’nin bol ödüllü çevreci tesislerini araştırdı. Onlara ödül getiren yaklaşımlarını ortaya koydu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü fabrika avantajı

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, doğal kaynakları optimum kullanarak faaliyet göstermenin kendilerine bu ödülleri getirdiğini söylüyor. “Bugüne dek yaptığımız tüm yatırımların faydalarını fazlasıyla aldık. Çalışan gücümüz, enerji verimliliği projelerimiz, çevre yatırımlarımızla yıl sonu kârlılığımız açısından gözle görülür sonuçlar elde ettik. Akçansa’nın alternatif yakıt alanındaki liderliği ve maliyet performans yönetimi geliştirilmesiyle önemli oranda verimliliği artırdık” diye konuşuyor.

MALİYETLER DÜŞÜYOR
Dünyanın önde gelen marka danışmanlık şirketlerinden Interbrand tarafından Deloitte desteğiyle yapılan Çevreci Markalar Raporu araştırmasına göre "Çevreye En Duyarlı Şirketler" sıralamasında Danone ilk 10’a girerek “Dünyanın En Yeşil Gıda Şirketi” oldu. Şirketin Lüleburgaz Üretim Tesisleri 2012 yılında yüksek hijyen ve gıda güvenliğinde uluslararası düzeyde üstün başarı derecesi ede etti. Hijyen, kalite ve gıda güvenliği standartlarını sürekli en üst seviyede tutmaya özen gösteren Danone Lüleburgaz Üretim Tesisleri, uluslararası denetim şirketi American Institute of Baking International’ın (AIB) denetiminden, 1000 üzerinden 920 gibi yüksek bir puan alarak en iyi skorunu yapmış oldu.

Danone’un bu sonuçları elde etmesi yıllar süren istikrarlı çalışmalarının ürünü. Son 5 yılda fabrikalarında verimliliği artırma, enerji tüketimini düşürme, geri dönüşüm ve atık yönetimi için toplam 8 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Danone Türkiye Operasyon Direktörü Alper Köksal, ödüllü tesislere yapılan yatırımların sonuçlarından oldukça memnun. “Sürdürülebilirlik yaklaşımımız çerçevesinde çevresel etkilerin yanı sıra fabrikamızda karbon salimini ciddi anlamda düşürdük” diyor.

LİDERLİĞİN YENİ YOLU
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Filli Boya ve Capatect Yalıtım olarak bilinen Betek Boya ve Yalıtım Fabrikası, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından verilen “2013 Çevreci Tesis” ödülünün sahibi oldu. Betek’e bu ödülü getiren sürdürülebilirlik yaklaşımı, şirkette bir komisyon tarafından belirleniyor. Bu komisyonun projeler üretip takip ettiğini belirten Filli Boya Yalıtım Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, “Bu çalışmalar kimi zaman inovasyona, kimi zaman enerji verimliliğine kimi zaman ise paydaşlarımıza yönelik olabiliyor.

Sahada ise ısı yalıtım seferberliğiyle sürdürülebilirlik çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Betek olarak son 10 yılda verdiğimiz hizmetle 527 bin ailenin 1 milyon TL’nin üzerinde enerji tasarrufu yapmasını ve konfora ulaşmasını sağladık. Aynı oranda cari açığın kapatılmasına hizmet verdik” diyor. Bu uygulamaların sadece kâr da getirmediğinin altını çizen Dindoruk,“Müşterilerimiz ve paydaşlarımız da bizi rekabette çok farklı bir noktada konumlandırıyor” diye konuşuyor.

BÜYÜK TASARRUF

Mercedes-Benz Türk, “Enerji Tasarruf Projesi (ETP)” ile Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, 2010 ve 2012 yıllarında düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)” kategorisinde 2 defa “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. 2012 yılında Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi olan Daimler AG'nin en iyi uygulamalar ödülleri kapsamında finalist oldu. 2013 yılında ise “Sağlıklı Kentler Birliği Çevreci Tesisi Ödülü”nü aldı. Mercedes-Benz Türk’ün, Daimler AG yönetimi tarafından tanımlanan çevre ilkeleri kapsamında, entegre bir çevre koruma ağı çerçevesinde faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Mercedes-Benz Türk yetkilileri, “ Örneğin atık yönetimi sistemi için 1 milyon Euro tutarında bir yatırım gerçekleştirildi. Ayrıca atık su yönetiminin iyileştirilmesi için biyolojik ve kimyasal atık su arıtma tesislerimize ve altyapıya yaptığımız yatırım da 2 milyon Euro’ya ulaştı” diyor.

Mercedes Benz Türk, bu yatırımların geri dönüşünde de iyi bir performans ortaya koymuş görünüyor. Şirketin açıkladığı rakamlara göre 2012 yılında Mercedes Benz Türk tesisleri satın alınan elektrik enerjisinde yüzde 13, doğalgazda yüzde 11, suda yüzde 15 oranında tasarruf sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz