Ödüllü fabrika avantajı

Green Business, Türkiye’nin bol ödüllü çevreci tesislerini araştırdı. Onlara ödül getiren yaklaşımlarını ortaya koydu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü fabrika avantajı


YATIRIMLAR KARŞILIĞINI VERİYOR
Ege Bölgesi’nin en önemli uluslararası yatırımlarından olan Philsa Torbalı Fabrikası, atık yönetimi çalışmaları ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan çevre dostu uygulamalarıyla bol ödüllü bir tesis. Çevredet Ödülü, EBSO Çevre Dostu Beratı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Pil Toplama Kampanyası Birincilik Ödülü ve EBSO Çevre Teşvik Ödülü bu ödüllerden birkaçı...

Philsa Çevre, Sağlık, İş Güvenliği ve Güvelik Müdürü Hakan Saz, Philsa’nın doğal kaynakların korunması ve verimli şekilde kullanılması konusuna büyük önem verdiğini, ödüllerin de bu iş süreçlerinin bir parçası olduğunu söylüyor. “2005 yılından bu yana, enerji tasarrufu, su tasarrufu, atık yönetimi ve geri dönüşüme yönelik kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında, elektrik tüketimi 2004 yılına göre yıllık olarak 8 milyon 700 bin kilovat saat azaltıldı” diyor. Su tasarrufu kapsamında yapılan çalışmalarla da 2006-2012 yılları arasında yaklaşık 200 bin metreküp su tasarrufu sağlandığını dile getiren Saz, bu noktaya gelmek için önemli miktarda yatırım yapıldığının da altını çiziyor. “Sadece 2012 yılında enerji, su tasarruf çalışmaları ve atık geri dönüşüm işlemleri için 600 bin doların üzerinde bir harcama yapıldı” diye konuşuyor.

KAYNAK TÜKETİMİ AZALIYOR
BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Arçelik, gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmalarıyla üretimde "Yeşil Fabrika" konseptinde 2010 yılında dünya beyaz eşya sektöründe bir ilki gerçekleştirerek, yurtiçindeki 8 işletmesiyle "altın" sertifika sahibi oldu. 2011 yılında buzdolabı, çamaşır makinesi, pişirici cihazlar ve kompresör işletmeleri yine dünya beyaz eşya sektöründe ilk olarak en yüksek derecelendirme olan "platin" sertifikası ile ödüllendirildi.
ÖZEL PROJELER
Arçelik'in Eskişehir Buzdolabı işletmesi de JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) kuruluşu tarafından verilen "TPM Advanced Special Award" ödülüne layık görüldü. Arçelik, dünya beyaz eşya sektöründe bu ödülü kazanan ilk ve tek şirket. Arçelik'e bu ödülleri getiren, üretim süreçlerinde çevresel performansını artırmaya, doğal kaynakların tüketimini azaltmaya ve yeniden kullanmaya yönelik projeler yürütmesi oldu.
ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

Şirket, yıllık iyileştirme hedefleri doğrultusunda üretim tesislerinde oluşan atıkların kaynağının azaltılması, geri kazanılması ve sera gazı emisyonlarının düşürülmesi yönünde çalışmalar yapıyor. Bu yaklaşım paralelinde tüm süreçlerinde çevre yönetim sistemi uyguluyor ve sera gazı emisyonu envanterini ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonu Standardı'na uygun olarak hesaplayarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşu tarafından tescil ettiriyor. Şirket, Türkiye'deki faaliyetlerini ise ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile yönetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz