Patron kim?

İş dünyası bütün süreçlerini, sürdürülebilirlik başlığı altında yeniden yapılandırıyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patron kim?


KENT'İN BAKIŞ AÇISI
Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent de duruma farklı bir açıdan bakıyor. "Bazen bir şirkete CSO almak olumsuz sonuçlar doğurabilir" diyen Kent, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: "Örneğin sürdürülebilirlik konusunda birini istihdam etmek o şirket içinde bürokrasiyi artırabilir. Oysa sürdürülebilirlik konusu tüm şirketi kapsamalı." Kent, sürdürülebilirliğin çevresel bir sorun ya da bir halkla ilişkiler çalışması olarak düşünülmemesi gerektiğini de savunuyor. "Sürdürülebilirlik başarılı ve büyüyen şirketlerin kalbinde yatmalı" diyor. Bu nedenle sorunun bürokrasiye bir pozisyon daha eklenerek çözülmesi yerine CEO tarafından çözülmesi gerektiğini düşünüyor. Bu noktada da şöyle konuşuyor: "Bu iş, CEO olarak benim görevimken Coca-Cola'da neden bir CSO olsun. Bence bir CEO, CSO istihdam etmeden önce kendine şirketin değişimine bir CEO mu yoksa CSO mu etkin bir şekilde liderlik edebilir, kim tedarikçilerini daha iyi bir araya getirip müşterilerin güvenini kazanabilir, kimin hissedarlar içinde, devletle ilişkilerde ve STK'larda daha çok sözü dinlenir sorularına yanıt vermesi gerekiyor. Eğer bir CEO, bu soruya CSO yanıtını veriyorsa o zaman bir CSO istihdam edebilir."

ERDAL KARAMERCAN
ECZACIBAŞI HOLDİNG CEO'SU

"ÖZEL DEPARTMAN OLUŞTURDUK"

TÜRKİYE'DEN İLK ÜYE
Dünya Sürdürülebilir Kalkınma iş Konseyi'nin (WBCSD) Türkiye'den ilk üyesi olan Eczacıbaşı'nda, doğrudan bana bağlı "Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörlüğü" pozisyonu oluşturularak bu göreve kurumsal iletişim koordinatörlüğünü de yürütmekte olan Okşan Atilla Sanön atandı.
YENİ UNVAN YARATILDI
Sanön'ün yeni unvanı "Kurumsal iletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörü" olarak belirlendi. Sanön, benim üye olarak bulunduğum Dünya Sürdürülebilir Kalkınma iş Konseyi'nde de delege olarak yer alıyor.
DOĞRUDAN CEO'YA BAĞLI
"Sürdürülebilir kalkınma" kapsamındaki çalışmalarını kurumsal, katılımcı ve sistematik bir bakış açısıyla yürütmeyi sürdüren Eczacıbaşı, CEO'ya doğrudan bağlı görev yapacak olan sürdürülebilir kalkınma koordinatörlüğü pozisyonunu hayata geçirerek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.
ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURDU
Ayrıca sürdürülebilir kalkınma konusundaki çalışmaları derinleştirebilmek için "Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu" oluşturduk. Çalışma grubu, topluluğun sürdürülebilir başarısı için kaynakların etkin kullanımını sağlamak üzere topluluk genelinde duyarlılık ve bilgi birikimi oluşturma amacını da taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.