Patron kim?

İş dünyası bütün süreçlerini, sürdürülebilirlik başlığı altında yeniden yapılandırıyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Patron kim?
Michigan'da elektronik araçlar şirketi Narinex'in CEO'su Jennifer Brown, bilgisayar ekranındaki uyarıyı tekrar tekrar okudu. Şirket, bir başka büyük anlaşmayı yine rakibi Glistrom'a kaptırmıştı. Brown, kaybedilen bu fırsata bir anlam veremiyordu. Narinex, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da faaliyet gösteriyor, yılda 3,2 milyar dolar ciro elde ediyordu. Üstelik ünlü Wall Street analizcilerine göre yeni ürünlerde ve yeni pazarlardaki büyümesi çok iyi, maliyetleri de çok düşüktü. Kaybettiklerini öğrenen Brown, hemen şirketin COO'su Tyler ve CFO'su Dyson'ı çağırdı. "Nasıl oldu da kaybettik" diye sordu. Tyler ve Dyson'ın bu soruya yanıtı, 2 sayfalık bir rapor oldu. Rapor kısaca, yaptıkları işte çok başarılı olduklarını ancak sürdürülebilirlik konusunda zayıf kaldıklarını gösteriyordu. Her ne kadar Almanya'daki fabrikalarında enerji tasarrufu yapılıyor, ambalajlarda kısıntıya gidiliyor olsalar da tüketici bunları bilmiyordu. Hatta hazırlanan rapora göre pek çok tüketici, şirketin atık yönetimini nasıl yaptığını merak ediyordu. Bu durum da onları en kötü yapmıyordu ama en iyi olmalarına engel oluyordu. Bazı şirketlerde CSO (Chief Sustainability Officer -Sürdürülebilirlik Başkanı) atandığını bilen Brown, sürdürülebilirliğin başarıda bu kadar etkin olduğunu anladığı an, bir CSO istihdam etmeleri gerektiğine karar verdi. Böylelikle CSO, hem ilgili departmanları yönetecek hem dışarıdaki beklentiler için bir köprü olacaktı.

ÖMER YÜNGÜL
VESTEL ŞİRKETLER GRUBU CEO'SU


"CSO İSTİHDAM ETMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİZ"


KÜRESEL SÖZLEŞMEYİ İMZALADI
Vestel olarak kuruluşumuzdan bu yana gelecek nesillere bozulmamış, yaşanabilir bir dünya bırakmak düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu kapsamda 2007 yılında Vestel Şirketler Grubu, sürdürülebilir yaşama katkıda bulunma kararlılığını Birleşmiş Milletler'in Küresel ilkeler Sözleşmesi'ne imza atarak da gösterdi.
CEO DÜZEYİNDE YÖNETİM
Sürdürülebilirlik stratejimiz çerçevesinde, hem üretimi hem kullanımı esnasında çevreye en az zararı verecek ürünler üretmek adına üstün çaba sarf ediyoruz. Şirketimizin sürdürülebilirlik yönündeki tüm uygulamaları CEO düzeyinde yönetiliyor.
YENİ PROJELERE BAĞLI
Topluma sürdürülebilir bir yaşam yaratma çabasında, tüm Vestel çalışanlarının bu değer zincirinin önemli birer halkası konumunda olduğu düşüncesindeyim. Bu amaçla sürdürülebilirlik uygulamalarımızı tabana yayarak tüm bölümlerde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yeni projelerimize bağlı olarak sürdürebilirlik için ayrı bir departman oluşturmaya karar vermemiz durumunda şirketimizde CSO istihdam etmeyi düşünebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz