Sorumlu şirketin müthiş hedefi

Ağaç tarımı yaparak ormanları koruyan ENAT'ın hedefi 20 yılda 350 bin fidan yetiştirmek...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorumlu şirketin müthiş hedefi


Peki aradan geçen 7 yılın ardından aldığınız ilk sonuçlar neler oldu?
Koçak:
İlk çalışmalarımıza Karacabey’de arazi satın alarak başladık. İlk etapta 80 hektarlık bir arazi aldık. Bu araziler 410 hektarı buldu. Bu yıl 7’nci yılında 7 metreye varan ağaçlarımız var. Ortak sayısı da 30’a ulaştı. ANG Holding, Kastamonu Entegre, Viem, Orma, Çamsan, Tekzen, Nitromak, Koray, Oy-ka, Şahinler Holding, Aztaş, Yonsan Ege, Borusan, Huş Mühendislik, İvedi, Turhan Mühendislik ile Feyyaz Berker, Murat Gigin, Şenel Yaygın, Yasemin Aslı Yalçın, Ümit Can Özdemir, Suzan Koçak, Ergün Aslan, Muammer Erdoğan, İpek Bozkurt, Z. Dilek Engin, Erdoğan Sağlam, Ahmet Torun gibi seçkin işadamları ve doğaseverler ortaklarımız arasında. Şu anda yaptığımız çalışma Türkiye geneline bakıldığında küçük. Ancak projenin asıl önemi, bu işe önderlik etmesi. Şirket kendi içinde genişleyerek bü-yürken benzeri şirketler kurularak endüstriyel ağaç tarımının ülke genelinde yaygınlaşmasını hedefliyoruz.

Son 7 yılda ne hadarlık bir ekim yaptınız?
Koçak:
1.200 hektarlık alana 1,5 milyon fidan diktik. Önümüzdeki 20 yıl boyunca her yıl 200 hektarlık alana 350 bin fidan dikeceğiz.

İlk kesim ne zaman yapılacak?
Koçak:
Kesimi iki aşamada yapıyoruz. Ağaç ekimi yaptığımız araziyi 8-9 yıl sonra seyrekleştiriyoruz. Şimdi biz 7’nci yıldayız, 2 yıl sonra ilk kesimi yapacağız. İlk hasat 9 yılda, ikinci hasat 18’inci yılda olacak.

Hasat nasıl değerlendirilecek?
Koçak:
Serbest piyasa ekonomisi koşullarında ürünleri ihale edeceğiz. Ortaklardan ihtiyacı olanlar da alacak. Hem ortak hem alıcı olacaklar.

Şu anda Türkiye’de sanayinin orman ürünleri ihtiyacı nereden karşılanıyor?
Koçak:
Orman teşkilatının yaptığı bakım çalışmaları var. Bu bakım kapsamında ormanlardaki ağaçların bir kısmı kesilip ihtiyaçlar için kullanılıyor. Dolayısıyla ihtiyacın yüzde 50-60’ı buradan, geri kalan kısmı da yurtdışından Romanya ve Rusya gibi ülkelerden karşılanıyor.

Endüstriyel ağaç tarımında ağaçların hızlı büyümesi nasıl mümkün oluyor?
Koçak:
Biz kızılçam gibi hızlı büyüyen türlerinekimini yapıyoruz. Burada ağacın türü kadar bakımı çok önemli. Orman teşkilatı ormanda ağaçlara bir kere çapa yaparken biz üç kere çapa yapıyoruz. Bu itina nedeniyle ağacın büyümesi biraz daha farklı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz