Su ile sürdürülebilir gelecek kurabilecek miyiz

Alman kimya devi BASF su ile ilgili ürünleriyle suda sürdürülebilirlilik çalışmalarına destek oluyor.

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Su ile sürdürülebilir gelecek kurabilecek miyiz

BASF, kullandığı suyun yüzde 95'ini nehir ve göllerden, yüzde 4'ünü yeraltı sularından ve yaklaşık yüzde 1'ini şebeke suyundan temin ediyor. Suyun büyük bölümü soğutma işlemlerinde kullanılıyor. Ancak, bu suyun geri dönüştürülmesi için gereken yeniden soğutma işleminin yüksek miktarda enerji gerektirdiği de göz önünde bulunduruluyor. BASF aynı anda iki hedefine de ulaşmak için çabalıyor: Hem enerji tasarrufu sağlamak hem de soğutma işlemi için kullanılan suyun miktarını azaltmak.

SUYA DAİR YENİ ÜRÜNLER
BASF, üretimde kullandığı suyun miktarını azaltmanın yanı sıra su kirliliğini önlemeye ve su tasarrufu sağlamaya yönelik ürün ve çözümler üzerine de yoğunlaşıyor. Örneğin şirketin inovatif plastik ürünlerinden Ultrason®, suyun yüksek performansla arıtılmasını ve temizlenmesini sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA - United States Environmental Protec-tion Agency) tarafından test edilip onaylanan Ultrason®; elektrik, pil, kimyasal ya da karmaşık bir teknolojiye gerek olmadan suyun temizlenmesini ve saf hale getirilmesini sağlıyor. Bir başka ürün Tri-lon® M ise deterjanların temizleme gücünü artırırken çevreye verilecek zararı en aza indirgiyor. Bu ürünün formülasyonu sayesinde bulaşık makinesi kullanımında yüzde 80'e varan su tasarrufu sağlanabiliyor. Bahçecilikte kullanılan Luquasorb® ürünü ise süper emici özelliğiyle toprağın suyu tamamen çekmesini ve buharlaşmaya bağlı su kaybını engelliyor. Ayrıca strese dayanıklı bitkiler yetiştirmek adına girişimlerde bulunan BASF, mevsim değişikliklerinde her türlü koşula ve özellikle de kuraklığa dayanabilecek bitkiler yetiştirme amaçlı biyoteknoloji araştırmalarını da sürdürüyor.

HERKES AYNI SUYU İÇİYOR
Dünyanın büyük şirketleri her gün yeni bir gelişmeyle karşı karşıya kalıyor. Son zamanlarda ise şirketler için en önemli gelişmeler sürdürülebilirlik çalışmalarında yaşanıyor. Bu çalışmalarda ne kadar yer alınıyor? Ne kadar önem veriliyor? Hangi ürünler ya da teknolojiler geliştiriliyor? İşte tüm bu sorulara doğru cevapları verebiliyor olmak bu şirketler için büyük önem taşıyor. Bu noktadan yola çıkan BASF'ın sürdürülebilirlik stratejisinin en temel öğelerinden birini, bilgi paylaşımı ve işbirlikleri oluşturuyor. Şirket, sürdürülebilirlik çalışmalarındaki küresel deneyimlerini uluslararası ortaklıklarla paylaşmayı ve geliştirmeyi hedefliyor. 2008 yılında Avrupa Su Ortaklığı (EWP - European Water Partnership) ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan BASF, sürdürülebilir su yönetimi konusundaki deneyimlerini Türkiye'deki şirket ve kurumlarla da paylaşmaya hazır olduğunu açıklıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz