Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor

Kentsel Dönüşüm Yasası, 2012’de yürürlüğe girdi.

1 MART, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor

Aydınlatmadan yalıtıma, ısıtmadan güvenliğe kadar her sistemi “akıllı” olmayan binalar, bilinçli vatandaşların beklentilerini karşılama noktasında yetersiz kalabiliyor. Özellikle İstanbul gibi nüfusu 14 milyona yaklaşan bir metropolde binaların sürdürülebilirlik kriterlerini karşılar hale getirilmesi ve kentsel dönüşümün başarıyla hayata geçirilmesi adına mühendis ve mimarların, hammadde tedarikçilerinin, inşaat firmalarının ve belediyelerin işbirliği içinde çalışması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Kentsel dönüşüm denildiğinde eskiden büyük bir çoğunluğun aklına sadece çarpık yapıların yıkılması ve yerine plazalar inşa edilmesi gelirdi. Bugün belediyelerin ve özel kuruluşların da ortak çabalarıyla kentsel dönüşüm kavramına ilişkin farkındalık giderek artıyor. Kentsel dönüşümün birçok değişkene bağlı ve uzun soluklu bir sürdürülebilirlik hedefi olduğu artık daha geniş bir kesim tarafından idrak ediliyor. Yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla binalarına mantolama yaptıran birçok ev sahibi, bu hareketle sadece maddi kazanç sağlamadığının, kısa vadede soluduğu havanın kalitesine, uzun vadede ise dünyamızın geleceğine yatırım yaptığının bilincinde.

HAYATI KOLAYLAŞTIRAN ÜÇ KRİTİK ÇÖZÜM
GÜRÜLTÜYE SON:
Kentler giderek sanayileşiyor ve kalabalıklaşıyor. Bu toplumlarda binaların dışarıdan görünmeyen sorunu ise gürültü. Hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir unsur olarak ön plana çıkan gürültü sorununa Basotect adlı ürünüyle çözüm sunan BASF, böylece binalarda mükemmel ses yalıtımını elde etmeyi başarıyor.
MİKROPLA MÜCADELE: BASF, hastaneler gibi hijyenin ve pratikliğin büyük önem taşıdığı kamu binalarına da Mastertop adlı temizliği kolaylaştıran ve mikrop barındırmayan döşeme sistemleriyle çözüm sunuyor.
DAHA AZ ENERJİ: BASF tarafından geliştirilen X-SEED adlı beton sertleşmesini hızlandırıcı ürün, inşaat sürecinin verimliliğini artırdığı gibi, kullanılan enerjinin azaltılmasını ve yapıların ekolojik ayak izinin önemli ölçüde minimize edilmesini de sağlıyor.

BASF SERTİFİKALI BİNALARIYLA FARKLILAŞIYOR
Türkiye'nin ilk LEED Gold sertifikalı renovasyon projesi olan BASF Dilovası Yönetim Binası'nın yanı sıra Gebze'de inşa edilen BASF Yapı Kimyasalları Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi binası da Türkiye'de LEED Platinum sertifikasına sahip ilk endüstriyel bina olma özelliğini taşıyor. Söz konusu binalar, çevre ve doğal yaşam, enerji verimliliği ve insan sağlığı birinci derecede göz önünde bulundurularak dizayn edilmeleriyle diğer binalardan farklılaşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.