Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu.

25.05.2014 20:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Bu yılki hedeflerini de şöyle paylaşıyor: “Yıl içinde alınan tasarruf tedbirleri doğrultusunda karbon salımımızı geçen yıl olduğu gibi 12 milyon kilo azaltmayı hedefliyoruz. Bu yıl açmayı hedeflediğimiz, 100 yeni marketimizde de enerji tasarruflu elektrik armatürleri ve soğutucu dolaplar kullanacağız.”

Eczacıbaşı Topluluğu’nda sürdürülebilirliğe bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşarak ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarını yaşama geçiriyor. Topluluğun 2014 yılı planlarında, enerji ve su tüketimiyle karbon salımı azaltımı hedefleri var.

Eczacıbaşı Kurumsal iletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön, “20142016 yılları arasında Türkiye’deki üretim tesislerinde ton başına enerji ve su tüketimini ve karbon salımını yüzde 4 oranında azaltmayı planlıyoruz” diyor.

YENİDEN KULLANILABİLİRLİK
Goodyear’in çevreye olumsuz etkileri azaltmak için temel stratejisi, kullanılan malzemelerin optimize edilmesiyle başlıyor. Şirketin temel araştırma ve geliştirme faaliyetleri, yenilenebilir malzemeler ve malzeme azaltma, yeniden kullanılabilirlik ve geri dönüşüm üzerine odaklanmış durumda.

Goodyear Adapazarı Üretim Müdürü Ömer Tezgörücü, bu yıl hedeflerinin, karbon ayak izi, su tüketimi ve enerji alanlarında yaklaşık yüzde 3 iyileşme sağlamak olduğunu söylüyor. 2014 yılında Türk Pirelli’nin sürdürülebilirlik alanındaki temel hedefleri ise yeşil performans ürün serisinin daha da geliştirilmesini ve doğal kaynakların tüketiminin azaltılmasını sağlamak.

Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, “Daha güvenli ve çevre dostu bir sürüş için her yıl premium segment gelirlerinin yüzde 7’sini AR-GE’ye ayıran Pirelli, 2015 yılında karbon emisyonlarının yüzde 15 su tüketiminin ise yüzde 70 oranında azaltılmasını hedefliyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.