Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu.

25.05.2014 20:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2014 yılı için ana hedeflerden biri, akredite çevre laboratuvarını iş ergonomisini de göz önüne alarak başka bir lokasyona taşımak. Şirket yetkilileri, “Bunun dışında çevre laboratuvarımızın TS/EN ISO /ICE 17025 ve ‘Çevre Yönetim Sistemi’mizin TS EN ISO 14001 sertifikasyonlarını sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca bu yıl odaklanacağımız çalışmalar arasında hammadde ve uçucu organik bileşenlerin azaltılması var” diye konuşuyor.

VERİMLİLİĞİ 3'E KATLAMAK
Henkel’in sürdürülebilirlik stratejisinin odağında ‘daha az tüketerek, daha fazla elde etmek’ ve ‘verimliliği 3’e katlamak’ yer alıyor. Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar bunu, müşteriler, içinde yaşadığımız toplum ve şirketler için daha çok katma değer üretip ekolojik ayak izini azaltarak gerçekleştireceklerini söylüyor. Ulaşmak istedikleri noktayı da şöyle açıklıyor:

“Odak noktalarımız olan enerji, su ve atıkta 2015’e kadar üretilen birim başına yüzde 15 daha azalma hedefliyoruz. Aynı zamanda üretilen birim başına net satışları yüzde 10 artırarak daha fazla katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Uzun vadede ‘sıfır iş kazası’ hedefimize ulaşmak için kaza oranını yüzde 20 daha azaltmak niyetindeyiz.”

Yeşim Tekstil de üretirken tüketimi azaltmak peşinde. Şirketin su ve enerji tasarrufu konusunda birden fazla projesi var. Boyama makinesinde düşük flote ile boyama projesi, yıkama prosesinde su ve kimyasal yerine ozon kullanımı projesi, polyester ve pamuklu susuz boyama projesi bu projeler arasında yer alıyor.

Bu projeleri özellikle en çok enerjinin tüketildiği boyahane bölümlerinde yürüttüklerini belirten Yeşim Tekstil Yalın, Kalite, İK ve Sosyal Uygunluk Müdürü Tunç Aydoğan, ‘Yürüttüğümüz projelerle ön terbiye işlemlerinde yılda yüzde 30-35 su, yüzde 20-25 enerji, boyama işlemlerinde ise yüzde 30 su, yüzde 25 enerji tasarrufu yapmayı hedefliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.