SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

Sürdürülebilirlikle ilgili sertifikasyon çalışmalarını tamamlayan Alarko Carrier, 2012 yılından bu yana AR-GE çalışmaları yapıyor. Avrupa Birliği’nin henüz kavramsal düzeyde olan yeni regülasyonları için AR-GE merkezinde şimdiden ürün geliştirmeye başladıklarını belirten Alarko Carrier Fabrikalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çopur, “Sürdürülebilirliği sadece şirket politikası değil, çalışanları ve yan sanayisiyle birlikte şirket kültürü haline getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

9.04.2015 14:31:000
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

*Bu çalışmalara ne kadar yatırım yapıldı? 
*Yatırımlar proje ve yıllara göre değişmekle birlikte ciromuzun yüzde 1,5-2’si kadar. Bu kalemin içinde AR-GE ve sürdürülebilirlikle ilgili diğer masraflar (personel masrafları, AR-GE işletme masrafları, sertifika masrafları, denetleme masrafları, ISO 50001 için yapılan ölçümler vs.) bulunuyor. Bu masraf kalemleri de 2014 yılında ciromuzun yüzde 1,9’u kadar oldu. Bazı ürünlerimize yaptığımız yatırımlar uzun yıllar sürebiliyor. Örneğin optima pompalara yaptığımız yatırımları üç yıl boyunca devam ettirdik ve bu konudaki farklı kapasitelerde model geliştirme çalışmalarımız hala devam ediyor. 
*AR-GE merkezinde ne gibi çalışmalar yapılıyor? 
*Rooftop’larla ilgili Avrupa’da Eco Dizayn ismiyle yeni bir regülasyon üzerine çalışılıyor. Bunun daha tam olarak ne olacağı belli değil. Henüz Avrupa’da teknik komitelerde konuşuluyor. Biz de buna müdahil oluyoruz. Aldığımız bilgilere göre Eco Dizayn bu haliyle geçecek olursa bizim ürettiğimiz rooftop’larda önemli modifikasyonlar yapmamız gerekecek. Şimdi onların altyapılarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. İkinci önemli çalışmalarımız santralle ilgili. Santral üretimi özel bir üretim. Her müşteriye ayrı üretilir. Bu da tabii uzun bir üretim süreci demek oluyor. Şimdi bu süreyi kısaltmak için bu ürünü standart hale getirmeye çalışıyoruz. Onun dışında optima sürkülasyon pompaları için ürün gamı geliştirme işini yapıyoruz. Kombilerde de yeni enerji etiketlemeleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. 
*Yabancı ortağınızın Alarko’nun sürdürülebilirlik politikalarına nasıl etkisi oldu? 
*Dünya tek bir pazar haline geliyordu ve biz de bu pazarda söz sahibi olabilmek için iyi bir yabancı şirketle ortaklık kurma yoluna gittik.1998 yılında Carrier ile ortaklık sürecimizde gelip fabrikayı çok sıkı bir şekilde denetlediler. Ortaklığın en önemli etkisi, onların bizim için o zaman çok da önemli olmayan işçi sağlığı, iş güvenliği konusunda çok hassas olmaları ve bu konudaki kuralları oldu. Bu hassaslığı bize de aşıladılar ve şimdi iş güvenliği konusunda her türlü ölçümü yapıyoruz. Doktorlarımız tarafından her işçi için teker teker portfolyo hazırlanıyor ve işçilerimizin sağlık problemleri takip ediliyor. Bunun dışında, özellikle ürün geliştirme konusunda kendimizi geliştirmemizde çok büyük etkileri oldu. 
*2014’te bu alanda neler yaptınız? Bu yıl sürdürülebilirlik ajandanızda neler var? 
*2014 yılında ürünlerimizin yeni direktiflere uygun hale gelmesi için çalıştık. Özellikle yeni optima sirkülasyon pompaları Türkiye’deki enerji tüketimini azaltacak verimli pompalar olduğu için üzerinde önemle durduğumuz ürünlerden biri oldu. Daha verimli pompa, daha az elektrik kullanımı, dolayısıyla da daha az kömür/gaz kullanımı ve daha az karbon salımı demek. Bu pompalar, tasarlandı, üretildi ve gerekli tüm sertifikaları alındıktan sonra pazara sunuldu. İçeride yaptığımız ölçümlerin de sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olmasına özen gösteriyoruz. Her şeyi ölçüyoruz. Bahçeyi suladığımız zaman ne kadar su harcandı onu bile ölçüyoruz ve daha az su kullanmak için yeni önlemler alıyoruz. Bu sistemi oturtmaya çalışıyoruz. Son 2 yıldır bu sistemi oturttuğumuzu söyleyebilirim. Bu iş için yatırım da yaptık. Yeni bilgisayarlar, ölçüm cihazları aldık. Altyapıyı sağladık. 2014’te bunları tamamladık. 2015 yılında altın tedarikçi sistematiğimizi daha fazla tedarikçiye yaymayı, ürünlerimizin çeşitliliğini artırmayı ve Avrupa Birliği’nde yeni devreye giren veya henüz kavramsal olarak konuşulan direktiflere ürünlerimizi uygun hale getirmeyi planlıyoruz. 2016 yılında da raporlama yapmaya başlamayı hedefliyoruz. 
*Uzun vadede bu konuda kendinize nasıl hedefler koydunuz? 
*Sürdürülebilirlik, hem hedef hem de yaşam tarzı… Gelecek kuşakların yaşam ihtiyaçlarını tehlikeye atmadan bugün mümkün olduğunca maksimum ekonomik ve sosyal gelişim sağlamak öncelikli hedefimiz. Bu hedefe ulaşmak için kurduğunuz sisteme olan bağlılığımız ise yaşam tarzımız oluyor. Uzun vadede sürdürülebilirliği sadece şirket politikası değil, çalışanları ve yan sanayisiyle birlikte şirket kültürü haline getirmeyi hedefliyoruz. Eğitimlere devam edeceğiz. Sürdürülebilirlik hangi noktaya gelirseniz gelin tamamlanacak bir şey değil. Daha mükemmeli her zaman var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.