Sürdürülebilirlikten ilham alıyoruz

Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, sürdürülebilirlik stratejilerini, bu konuda yürüttükleri projeleri ve yarattıkları anlattı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlikten ilham alıyoruz


Çevre yatırımlarında özellikle hangi konulara öncelik veriyorsunuz?
Çevre yatırımlarında öncelik verdiğimiz konular arasında ürünlerimiz ve üretim süreçlerimiz geliyor. Ciddi bir üretim kapasitesine sahip fabrikamızda da çevreye katkı sağlamak adına önemli çalışmalar yapmaktayız.

Sektörünüz açısından bu konunun hassasiyetinden bahseder misiniz?
Sektör olarak çevre konusuyla ilgili oldukça hassas bir konumdayız. Pirelli’nin ve bizim amacımız, gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmak için dünyamızı koruyarak değer yaratmak, yani iş yaparken mevcut kaynakları tüketmeden, hatta geliştirerek iş yapmak. Bu doğrultuda sektörümüz ve genel olarak 4 alanın önem taşıdığını söyleyebilirim. Bunlar da etik yani şeffaflık, doğruluk, çalışan haklarının ve sağlıklarının korunması, çevre ve toplum.

Şirketinizde çevre ve sürdürülebilirlik anlamında şu anda kaç proje yürütüyorsunuz?
Daha önce saydığımız çalışmalara ek olarak faaliyet gösterdiğimiz bölgede oluşturduğumuz Pirelli Ormanı, fabrikamızın etrafındaki kurak alanların ağaçlandırılması, yine Kocaeli’nde bulunan Pirelli ilköğretim okulu ve lisesi, çalışanlarımızdan oluşan Pirelli gönüllüleri ve yol güvenliği konusunda çalışanlarımızın eğitilmesi sayılabilir. Pirelli Lisesi ve ilkokulunda gönüllü yöneticilerimiz, çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlamak için eğitimler veriyor. Ayrıca, çok kısa bir süre önce hayata geçirdiğimiz bir projeden daha bahsetmek isterim. Pirelli, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden öğrencilere 10 kelime ile geleceği anlatmalarını istiyor. Belirlediği jüri ile seçilen en iyi anlatımlar, New Yorker Gazetesi karikatüristi Liza Donennly tarafından resimlenerek ve Pirelli’nin faaliyet raporunda yer alacak. Kazanan öğrenciler ise Pirelli’nin Milano’daki merkezinde 2 ay staj yapabilecek. Yarışmaya Türkiye’den de Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Dokuz Eylül olmak üzere toplamda 3 üniversite katıldı. Şubat ayının sonunda ise kazanan öğrenciler belli olacak.

Karbon ayak izi, üretimde kaynakların verimli kullanılması gibi konularda ne tür hedeflerle yol alıyorsunuz?
Pirelli Global Sürdürülebilirlik Raporunu dikkate alırsak su kullanımında son 3 yılda yüzde 20 azalma olduğunu görebiliriz. Yine aynı raporda 2015 yılı için tüm su kullanımında yüzde 70, enerji kullanımında yüzde 15 seviyesinde bir azalma öngörülüyor.

Türk Pirelli de çevre ve sürdürülebilirlik konularına liderlik eden kadrolar var mı? Varsa bu kadrolar doğrudan kime bağlı olarak çalışılıyor?

Çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında AR-GE departmanımız, iş sağlığı departmanımız ve sürdürülebilirlik departmanlarımız çalışmalar yürütüyor. Tüm bu departmanlarımız genel müdüre bağlı olarak çalışıyor. Şirketimizde bu departmanların yanı sıra çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında iş sağlığı, güvenliği ve çevre departmanı, insan kaynakları departmanı, satın alma departmanı çalışanlarının oluşturduğu bir sürdürülebilirlik komitesi mevcut. Bu komite, personel direktörümüze bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

ÇALIŞANLARINI NASIL BİLİNÇLENDİRİYOR?
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KİTAPÇIĞI

Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlikle ilgili bir kitapçığımız var. Bu nedenle iç iletişim mecralarımızın tümünde çalışmalarımızı duyurmaya çok önem veriyoruz. Çalışanlarımıza kurumsal sosyal sorumluluk konusunun ne demek olduğunu ve neden önemli olduğunu anlatan kitapçıkları dağıtıyoruz. Tabii bu basılı malzemelerin çevre dostu materyallerden olmasına dikkat ediyoruz.
“EĞİTİMLER DÜZENLİYORUZ"
Ek olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle sürdürülebilirlik alanında çalışanlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Şirket genelinde tüm çalışanlarımıza yönelik sürdürülebilirlik eğitimleri düzenlendi. 2012 yılında Dünya Çevre Günü'nde çalışanlarımızla beraber Pirelli Ormanı'na yeni ağaçlar diktik. Aynı zamanda çalışan çocuklarına yönelik çevremizi koruyalım konulu resim yarışması organize ettik. Yarışmaya katılan resimlerden takvim oluşturarak çalışanlarımızın ve çocuklarının çevre bilincine katkıda bulunmayı amaçladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz