Türkiye'nin"Yeşil iş liderleri"

Son birkaç yıldır şirketler, daha yeşil olma yarışı yapıyor.

1.05.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin"Yeşil iş liderleri"

 İş Dünyası Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin kurucu başkanı olarak 5 yıl görev yapan Yıldız, şimdi de dernekte yönetim kurulu üyesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’i yeşil iş liderleri arasına koyan nedenlerin başında şirketin çevre konusundaki uygulamaları var. Örneğin şebeke ve rüzgar enerjisini birleştirerek çalışan ve dünyada bu alanda ilk uygulama olan istasyonlar, tamamen Turkcell’deki mühendislerin bilgi birikimiyle üretildi. Ayrıca şirket son olarak kontör kartlarının poşetlenmesi uygulamasından vazgeçerek, plastik kullanımını da yüzde 95 oranında azalttı.
Bu uygulamalara liderlik yapan Ciliv, her ortamda çevreci projelerin iş dünyasının ana konularından biri olması gerektiğinin altını çiziyor, bu konuda farkındalık yaratmaya çalışıyor.
ÇEV­RE­YE ODAK­LA­NAN BAN­KA­CI­LAR
Finans sektöründe de yeşil iş alanında liderlik yapan yöneticiler var. Örneğin Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, finansta sürdürülebilirlik çalışmalarında kilit rol oynuyor. Yeşil şirket olma yolundaki tüm çalışmaların öncelikleri arasında olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Açıkalın, Yapı Kredi bünyesinde özellikle doğal kaynakların tasarruflu kullanılması ve atıklar konusuna dikkat çekiyor. Banka, bu çerçevede kağıt tüketimini azaltan birçok uygulama hayata geçirdi. Kağıt tüketimini yüzde 30’lar seviyesine indirdi. Açıkalın, “Yapılan ölçümlere göre yalnızca bu kararla yılda 55 bin ağacı kesilmekten kurtardık” diyor. Yapı Kredi ürün ve hizmetlerine de çevresel sürdürülebilirlik misyonunu entegre ediyor. Özellikle yenilenebilir enerji projelerinin finansmanını destekliyor.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de finans sektöründe ön plana çıkan bir diğer yeşil iş lideri. Özince, İş Bankası’da doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmak ve çevre bilincini yaygınlaştırmak için çeşitli projelere imza atıyor. Bankanın 2008 yılında başlattığı “81 İlde 81 Orman” projesi Türkiye’nin en büyük ve yaygın ağaçlandırma projeleri arasında. Proje kapsamında şimdiye kadar 32 ilde İş Bankası Ormanı oluşturuldu. İş Bankası, çevre odaklı ürün ve hizmetler de geliştiriyor. Banka bünyesindeki Çevreye Yatırım Fonu, tasarruf sahiplerine yatırım yaparken doğa dostu şirketlere ve çevre projelerine destek olma fırsatı sunuyor. Fondan elde edilen gelirin yarısı TEMA Vakfı’na aktarılıyor.

GE­Rİ DÖ­NÜ­ŞÜM­DE EN HAS­SAS OLAN­LAR
Perakende devi Migros da sürdürülebilir kalkınma için çevre korumaya yönelik öncü projeler geliştiriyor. Plastiklerin doğada uzun süre kalarak çevre kirliliği yarattığı gerçeğinden yola çıkan şirket, genel müdür Özgür Tort’un liderliğinde “doğada çözülen poşet” uygulamasını hayata geçirerek bir ilki gerçekleşirdi. Tort, “Normal bir plastiğin doğada çözünebilmesi en az 100 yıl sürüyor. ‘Oxo- bio çözünür’ teknolojisi ile üretilen plastikler ise ürünün cinsi ve dönüşüm yerine göre 24 ay gibi kısa bir sürede yüzde 100 çözünerek doğaya dönüyor. Bu konuda Migros olarak, müşterilerimizi geleceğe birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz” diyor.
Migros geçtiğimiz yıllarda da Ege’de yanan ormanlık alanların yeniden yeşillendirilmesi için Ege Orman Vakfı işbirliği ile pek çok projeye imza atmıştı.
İş dünyasında çevreye gösterdiği hassasiyetle ön plana çıkan bir diğer isim de Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane. Kendisi, şirketin çevreye en az zarar verecek şekilde faaliyet göstermesi için örnek bir yaklaşım sergiliyor. Teknosa onun liderliğinde, çevre konusu başta olmak üzere sosyal sorumluluk konusunda birçok projeye öncülük ediyor. Şirketin her türlü faaliyet alanında ve pazarlama çalışmalarında, üretim-tüketim dengesinin sürdürülebilir kılınması için enerji tasarrufu sağlayan ürünlere dikkat çekiliyor, her türlü tüketimde geri dönüşümün önemini vurgulanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.