Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Biz enerjiyi sadece akaryakıt olarak değil, insan kaynağı olarak da ele alıyoruz. Doğru enerji yönetimi, verimliliğimizi artırıyor.” Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk.

İETT’nin nasıl bir sürdürülebilirlik stratejisi var?
Yaşanılabilir bir dünya için çevre, sürdürülebilirlik, geri kazanım ve geri dönüşüm gibi konular son derece önemli. Biz de İETT olarak hem çalışanlarımızla hem araçlarımızla hem yönetim anlayışımızla çevre ve sürdürülebilirlik odaklı bir politika izliyoruz.

Şimdiye kadar sürdürülebilirlik ve çevre alanında neler yaptınız? Nasıl sonuçlar aldınız?
Her gün, 24 saat boyunca İstanbullulara hizmet veren bir kurumuz. Tabii ki sürekli hareket halinde olan araçlarımızın bir karbon salımı var. Bunu en aza indirmek için hem çevreci hem duyarlı bir kurum haline gelmeliyiz.

O nedenle ilk etapta karbon salımını en aza indirecek çeşitli politikaları hayata geçirdik. ISO 14000 standardını aldık ve bir çevre politikası oluşturduk. Böylece çalışmalarımızı belli bir standarda oturttuk. Ama bu standardın da ötesinde “Daha fazla ne yapabiliriz” diye bakıyoruz.

Örneğin ISO 14064 standardı var. Sera gazıyla ilgili bir standart çalışması. Bunu da 2014 yılında tamamlayıp bitireceğiz. Tabii sadece tepeden bakarak veya tek bir belge alarak bu iş olmuyor. Aynı zamanda bunu anlayış olarak da kabul edip benimsememiz gerekir.

O yüzden de en üst kademeden en alt kademeye kadar herkesi enerji yönetim sistemi mantığına ulaştırmaya çalışıyoruz. 2014’te ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardını alma çalışmasını tamamlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz