Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Dördüncü "E" ise ekonomi. Bildiğiniz gibi kamunun kaynağı kıt. Kıt kaynakla sınırsız ihtiyacı karşılayabilmek için "Kaynağımız belli. Bunu doğru kullanmalı ve ekonomik biçimde yönetmeliyiz" diyoruz.

RAKAMLARLA İETT
İKİ MİLYARLIK BÜTÇE

İETT'nin 2013 yılı bütçesi 2 milyar 71 milyon 669 bin TL oldu. Bunun 136 milyon 50 bin TL'lik bir kısmı AR-GE, çevre ve sürdürülebilirlik gibi konulara ayrıldı. Bunun içine CNG yatırımları, eco-driving çalışmaları, teknoloji yatırımları dahil.

GÜNDE 3,5 MİLYON YOLCU
 İETT olarak 2013 yılı itibarıyla İstanbul'da 659 hatta, toplam 5 bin 783 araçla günde ortalama 3,5 milyon yolcu taşıyoruz. Söğütlüçeşme-Beylikdüzü metrobüs hattında 465 araçla, günde 4 bin 71 sefer yapılarak, yaklaşık 770 bin yolcu taşıyoruz.

METROBÜS TASARRUFU
 İETT olarak özel halk otobüsleri, metrobüs, nostaljik tramvay ve Beyoğlu-Karaköy Tünel hattıyla bir yılda toplam 1 milyon yolcu taşıyoruz. Bir yılda yaklaşık 205 milyon yolcu taşınan metrobüsle yolcu başına günlük 109 dakika, yıllık 28 gün tasarruf sağlanırken, günlük 242 ton akaryakıt tasarrufu elde ediliyor.

"AMAÇ DAHA YÜKSEK TASARRUF"
GİRDİLER ÖNEMLİ

Hizmet üretirken belli girdilerimiz de var. Girdilerimizi de doğru, verimli ve etkin yönetmemiz gerekiyor. İlk girdimiz insan kaynağı, ikincisi akaryakıt. Akaryakıt çok kritik. O nedenle doğru biçimde kullanıp yönetmemiz lazım. Biz de şoförlerimize güvenli sürüş eğitimi verdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz