Capital 2017 mayıs başlıkları

İşte Mayıs ayının başlıkları...

2.05.2017 17:23:020
Paylaş Tweet Paylaş
Capital 2017 mayıs başlıkları

KAPAK

EN ETKİLİ 30 İŞ KADINI

Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını Araştırması’nda bu yıl listeye binlerce kişiye istihdam sağlayan, milyar dolarlık yatırımlara yön veren kadın liderler girdi.

SÖYLEŞİ

“NORMALE DÖNMEYE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

TÜSİAD’ın 18’inci başkanı Erol Bilecik, iş dünyasının önceliklerinin değiştiğini belirterek “Hepimiz bir an önce normalleşmeyi, olağan bir iş ajandasına dönmeyi bekliyoruz” diyor.

CEO’NUN GİRİŞİM STRATEJİSİ

“Girişimcilik ruhunu önemsiyoruz” diyen Türk Telekom CEO’su Paul Doany, önümüzdeki dönemde yeni girişimlere yatırım yapmaya ve satın almalara devam edeceklerini söylüyor.

“YATIRIMLAR 2018 SONUNA KALDI”

Son 5 yılda 600 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Özdilek Holding’in patronu Hüseyin Özdilek, kurun yükselmesiyle yeni yatırımları 2018 sonuna ertelediklerini belirtiyor.

“5 YILDA CİROYU 2’YE KATLARIZ”

Koç Holding’e ait Harranova Çiftliği ve Maret’i alarak konumunu güçlendiren Namet’in yönetim kurulu başkanı Tarık Kayar, “Gelecek 5 yılda ciroyu 2’ye katlayabiliriz” diyor.

“MEDYADA İNTERNETE BÜYÜK BİR GÖÇ VAR”

BluTV’nin kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, geleneksel medya şirketlerinin büyük bir dönüşümden geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

ARAŞTIRMA

TAKİPTEKİ  GÖSTERGE

Finansal zorlukların arttığı bu dönemde şirketlerin performansını anlamak için hangi göstergeye bakmak lazım? Bu sorunun yanıtını iş dünyasının önde gelen CEO’larına sorduk.

SIRA DIŞI BAŞARI FORMÜLLERİ

Türkiye’nin en güçlü iş kadınlarının liderlik özelliklerini araştırdık. En güçlü 30 kadın hayat mottolarından beğendikleri liderlere kadar kendilerini başarılı kılan özelliklerini anlattı.

PERAKENDENİN YENİ NORMALİ

Perakendede yavaşlama dikkat çekiyor. Mağaza açma hızını kendi ortalamasının altında tamamlayanların sayısı az değil. Frene basmayanlar ise hızlarını korumayı tercih ediyor. 

TEHLİKE VAR MI?

15 sektörün risk karnesini çıkardık. Sektörel bazda yaptığımız çalışma, sıkıntıda olan şirket sayısının bazı sektörlerde yüzde 20-30’lara ulaştığını gösteriyor.

ÜRETİM NEDEN DIŞARI KAYIYOR?

Üretimin neden dışarıya kaydığını araştırdık. Üretimin yurt dışına taşınmasında maliyet tek faktör değil, lokasyon ve lojistik de diğer kritik konular arasında yer alıyor.

ELEŞTİRİYLE BESLENENLER

İş dünyasının “eleştiri” ile beslenen liderlerini araştırdık. Eleştirilmekten hoşlanan liderler,  eleştirileri yapıcı bir öneri olarak görmeye çalışıyor.

YÖNETİM

ZOR YIL TRAFİĞİ

Bu yıl, CEO’ların iş trafiği her zamankinden daha fazla. Her 100 CEO’dan 33’ü toplantı, 77’si alınan stratejik karar, 37’si ise yıla ilişkin senaryo sayısının artacağını düşünüyor.

HIZLANMA ÇAĞINDA BAŞARININ REÇETESİ

“Dünya Düzdür” kitabı büyük ilgi gören New York Times yazarlarından Thomas Friedman’la yeni kitabını konuştuk. Friedman, “Değişime direnmek yerine onu kucaklayın” diyor.

İLK OLMAK KOLAY MI?

Bir şirketin ilk CEO’su olmak zordur. Ayhan Yavrucu’dan Jaklin Güner’e kadar çalıştıkları kurumların ilk CEO’su olanlara “ilk olmanın” zorluklarını ve keyifli yanlarını sorduk.

KARİYERDE AİLE ETKİSİ!

Aile iş insanlarının iş ve özel hayatlarında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. CEO ve iş insanlarının birçoğu ailelerinden aldıkları ilhamla yönlerini belirlediklerini söylüyor.

FİNANS/BORSA

İLK ÜÇ YARIŞI

Bankacılık sektöründe 47 oyuncu arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Son 5 yılda 10 kategoride ilk 3 bankanın performansındaki değişim çarpıcı sonuçları ortaya koyuyor.

“ZIPLAMA DÖNEMİNDEYİZ”

Fibabanka’nın yeni genel müdürü Ömer Mert, her yıl yüzde 40-50 büyümeyle yakın gelecekte Fibabanka’yı orta ölçeğin orta sıralarına taşımayı hedeflediklerini belirtiyor.

YENİLERİN AJANDASI

Finansta CEO sirkülasyonu hızlandı. 2016 başından bu yana 15 şirkette liderlik koltuğuna yeni isimler otururken yeni CEO’ların ajandasında ilk sırada dijitalleşme ve kârlılık yer alıyor.

“2017 DAHA ZOR GEÇECEK”

Fiyatların düşmesiyle yeniden bir zarara dönüş olabileceğini söyleyen Gulf Sigorta Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, “Önümüzdeki 9 ay, geçen yıla göre daha zorlu geçecek” diyor.

KONJONKTÜR  

EKONOMİ NEREYE GİDİYOR?

Türkiye ekonomisi, 2016’da yüzde 2,9 büyüdü. Bu, 2008-2009 resesyonundan bu yana görülen en düşük büyüme. Şimdi 2017’de büyümenin ne olacağı merak ediliyor.

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON

KİTAP

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

10 SORU

İŞ’TE ANADOLU

PAZARLAMA

MEDIAPULSE

ZİRVE YOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ LE PEN BAŞKAN SEÇİLİRSE NELER OLABİLİR?

Yiğit Kulabaş/ BEYİN İŞLERİ

David Bork/ GÜVENİLİR DANIŞMAN OLMANIN YOLLARI

Mehmet Öğütçü/ ASYA-AVRUPA-ORTA DOĞU “İPEK YOLU” KORİDORU

Al Ries/ ŞİRKETLER NEDEN MÜŞTERİ KAYBEDİYOR

Ali Özgenç / LİDERLİKTE İNOVASYON

İhsan Akar/ VARLIK BARIŞI NİSAN SONUNDA BİTİYOR

Mehmet Gerz / KAMU PİYASADA YATIRIMCI OLABİLİR Mİ?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz