Capital'de bu ay

İşte Kasım ayının başlıkları

5 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay

YENİLİK YARIŞI!

Kadın dostu şirketler arasında bankalar öne çıkıyor. İlk 3’te İş Bankası, LC Waikiki ve Yapı Kredi var. Grup bazındaysa ön sıralarda Sun, Turkcell ve Boyner yer alıyor.

 

SÖYLEŞİ

“HAZIR GİYİMİN GOOGLE’I OLACAĞIZ”

Adidas’ı Nike karşısında tekrar sahalara döndüren Patrik Nilsson, artık hazır giyim markası Gant’ı yönetiyor. Capital’e konuşan Nilsson, “Hazır giyimin Google’ı olacağız” diyor.

“ESNEK VE FİT ŞİRKET OLACAĞIZ”

Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, 2016’nın zor bir yıl olacağını düşünüyor. Alemdar, “Bu ortamda daha esnek, daha fit bir şirket olacağız” diyor.

“TOPARLANIP İLK 5’E GİRERİZ”

2007’den beri aile içi çekişmeler ve iflasla mücadele eden Uzel Makine’nin patronu Önder Uzel, bu zorlukları da aşacaklarına inanıyor. Uzel, “Toparlanıp ilk 5’e gireriz” diyor.

“GİRİŞİMCİLER MOBİLE YÖNELİYOR”

Yatırımcılar da girişimciler de mobile yatırım yapıyor. Startups.watch’un kurucusu Serkan Ünsal, yatırımcıların sayıları hızla artan mobil girişimleri kaçırmak istemediğini söylüyor.

 

ARAŞTIRMA

EN ZOR BÜTÇE!

2016 bütçeleri oldukça kompleks hale dönüştü. Senaryo sayısının arttığı bütçeler oldukça dinamik... Gelişmelere göre aylık ya da 3 ayda bir revize edilmesi planlanıyor.

GLOBAL 50 HIZ PEŞİNDE!

İşbank Rusya’da yüzde 174, TAV da Suudi Arabistan’da yüzde 131 büyüdü. Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketini ve büyüme performanslarını mercek altına aldık. 

MÜTHİŞ TEMİZLİK! Kurlardaki artış ve siyasi belirsizlik sonrası verimliliğe ve maliyetleri kısmaya yönelen şirketler, “delist” operasyonu yürütüyor. Verimsiz ürün ve mağazalar sistemden ayıklanıyor.

MOBİLİN DEVRİMCİLERİ

Dünyanın ve Türkiye’nin en başarılı mobil girişim öykülerini araştırdık. Dünyada Uber, Square, Türkiye’de ise Yemeksepeti, Bitaksi, n11 mobil devrimin öncü şirketleri oldu.

 

YÖNETİM

UNVAN DEVRİMİ!

CDO, CIO, CMO… İş dünyasında yeni unvanlar havada uçuşuyor. Dönüşen, yok olan unvanları araştırdık. Yeni teknolojilerle yeni pozisyon ve unvanlar aratacağa benziyor.

ÜCRETİN YERİNİ YÖNETİCİ ALDI! Az ücret almak çalışanları başka bir iş aramaya itiyordu. Yeni dönemde ise işten ayrılma nedeni olarak ilk sırada patronla ve üst düzey yöneticilerle yaşanan anlaşmazlıklar var.

“KENDİ ŞANSIMI NASIL YARATTIM? Türkiye’nin önde gelen iş insanları kariyerlerinde onları başarıya götüren şansları nasıl yarattı? Şansları nerede ve ne zaman döndü?  Soruların yanıtı araştırmamızda…

YENİ TOPLANTI KURALLARI AvivaSa’nın genel müdürü Meral Eredenk, toplantıları maksimum 1 saatle sınırlandırıyor. Mudo’nun CEO’su toplantıda hiyerarşiyi azaltıyor. Yeni toplantı kuralları eskisinden çok farklı.

 

FİNANS

2016 NASIL GEÇECEK?

CEOClub Bankacılar Zirvesi’nde Denizbank, Ziraat, Garanti, Akbank, Şekerbank ve Citibank’ın genel müdürleri buluştu. Bankacılar, 2016 için pozitif beklentilerini koruyor.

9 YENİ  EĞİLİM

Yüzde 11’e inen kârlılıklar bankaları değişime zorluyor. Sektördeki 9 yeni trendin başında hazinenin tekrar önem kazanması ve şube kapanışlarındaki artış dikkat çekiyor.

5 SEKTÖRÜN KOBİ HESABI

Leasingden tüketici finansmanına KOBİ müşterilerin payı artıyor. Yaptığımız araştırmaya göre KOBİ’lerin işlem hacminden aldıkları pay 5 yılda yüzde 40’a çıkacak.  

 

KONJONKTÜR

EKONOMİ VE SİYASİ BELİRSİZLİK

2015, seçimler yılı oldu. İşlevsel bir hükümet kurulamazsa siyasi belirsizlik daha da yoğunlaşacak ve ekonomideki büyüme iyice yavaşlayacak.

 

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

NASIL BAŞARDIM

10 SORU

PAZARLAMA

MEDIAPULSE

ZİRVE YOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ İMKANSIZI BAŞARAN ÜÇ LİDER

Mehmet Öğütçü/ “YENİ OYUN”U İYİ OKUMALIYIZ

Al Ries/ M2M İLETİŞİM İÇİN ERKEN

Joe Paul/ BİLDİKLERİNİZİ NEREDEN BİLİYORSUNUZ?

Ali Özgenç/ İNOVASYONDA BAŞARISIZ OLMA REÇETESİ

Mehmet Gerz / TEKRAR SEÇİME GİDERKEN

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.