Capital'de bu ay

İşte Eylül ayının başlıkları...

6.09.2016 15:25:590
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay

KAPAK
FIRSAT AVI SÜRÜYOR

Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketini araştırdık. İlk sırada 5,2 milyar dolar cirolu Pladis var. Onu Arçelik’in Ardutch şirketi izliyor. Yurtdışındaki en büyükler yeni fırsatların peşinde.  

 SÖYLEŞİ

“SATIN ALMA ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR”

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı. Kurtul,  “Büyüme hedefimiz organik, satın almalarla da daha hızlı büyüyebiliriz” diye konuşuyor.

“EYLÜL 2017’DE GLOBAL MARKAYIZ”

Global Yatırım Holding’in başkanı Mehmet Kutman, 11 olan liman sayısını bu yıl içinde 25’e çıkarmayı planlıyor. Grubun asıl hedefi ise Türkiye’nin global markası olmak.

“YENİ HEDEFİMİZ 5 YILDA 40 ÜLKE”

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, uçak sayısının artmasına paralel cirolarının da artacağını belirtiyor. Ersoy, “Bundan 5 yıl sonra 40 ülkede temsil bayrağına sahip bir havayoluna dönüşeceğiz” diyor.

 ARAŞTIRMA

PLANLAR DEĞİŞTİ Mİ?

2016 sonuna ilişkin CEO’ların yeni senaryolarını masaya yatırdık. 2016’nın sonuna ilişkin öngörüler arasında yavaşlama olduğu kadar mevcudu koruyanlar ve hedefi aşanlar da var.

CEO’NUN İKNA TURU

15 Temmuz darbe girişiminin ardından CEO’lar, yeniden güven inşa etmek için çalışmalara başladı. Yurtdışındaki ikna turlarına başlayan CEO’lar bu işin takipçisi olmaya gönüllü.

YENİ RİSK HESAPLARI

Tüketici taleplerinin ertelenmesinden tedarikçi kaybına kadar iş dünyasındaki endişeler artıyor. CEO’ların tedbirler reçetesinde ise maliyet yönetimi ve verimlilik yönetimi öne çıkıyor.

GELECEKTE KENDİMİZİ NASIL DOYURACAĞIZ?

Birleşmiş Milletler (BM) dünyayı doyurabilmek için 2050 yılına kadar gıda üretimini yüzde 70 artırmamız gerekeceğini tahmin ediyor.

 YÖNETİM

GEÇİŞTE YENİ HESAP

Aile şirketlerinde kuşaklar arasındaki geçişler kaç yılda bir gerçekleşmeli? Uzun ömürlü şirketlerde yaptığımız araştırma kuşaklar arası geçişi uzatmamak gerektiğini gösteriyor.

MUTSUZLUK SENDROMU!

Dünyada çalışanların yüzde 87’si Türkiye’de de yüzde 85’i iş yerinde mutsuz. Mutsuz çalışanların Türkiye’de ekonomiye maliyetinin 60 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

“LİDERİN PİYASA DEĞERİ ÖLÇÜLMELİ”

Bir liderin “piyasa kalitesini” nasıl ölçebilirsiniz?  Dünyaca ünlü yönetim gurusu Dave Ulrich ile bir liderin piyasa değerinin nasıl ölçülebileceğini konuştuk.

PETROL VE DOĞALGAZA İHTİYAÇ SÜRECEK Mİ?

Dünya genelinde petrole olan talep artmaya devam ediyor. Bu eğilimi düşük fiyatlar da körüklüyor. Petrol şirketlerinin rekabetçi kalabilmek için üretim maliyetlerini kısması şart.

 FİNANS

VERİMLİLİK OPERASYONU

Bankacılıkta verimlilik operasyonu devam ediyor. Özel bankaların son 1 yılda kapattığı şube sayısı 360’ı aştı. Çalışan sayısında ise 3 bin kişilik azalma gözleniyor.

“BİR ÜST LİGE ÇIKACAĞIZ”

ABank Vekil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, planlarını bireyselde ve kurumsalda müşterilerinin ana 3 bankasından biri olmak üzerine kuruyor.

YENİ DALGA HEYECANI

BES’te gelecek yıl uygulamaya geçilecek otomatik katılım heyecanı yaşanıyor. Projeksiyonlarda 10 yıl içinde 100 milyar TL ilave fon beklentisi öngörülüyor.

“HEDEFİMİZ 3 ALANDA LİDERLİK”

Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Sağlık, tekstil ve yenilebilir enerji alanlarında iddialıyız. Buralarda sektör liderliği hedefliyoruz” diye konuşuyor.

“İSKONTO YÜKSEK ALIM GELEBİLİR”

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık’la piyasaları konuştuk. Ayışık, “70.000’e geri çekilmeler alım fırsatıdır. Beklentimiz endeksin 85.000’in üzerine hareket etmesi yönünde” diyor.

KONJONKTÜR

ENFLASYON PATİKASI

Enflasyonda uzun vadeli görünüm de pek parlak değil. Para politikası uygulaması enflasyon hedefleriyle pek uyumlu olmadığı için beklentiler bir türlü kırılamıyor.

RICHARD BRANSON

KİTAP

PROJEKSİYON

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

10 SORU

İŞTE ANADOLU

PAZARLAMA

MEDIAPULSE

DİJİTAL CEO

ZİRVE YOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ ŞANSLI PUTIN

Mehmet Öğütçü/ ENERJİDE KRİTİK YENİ ADIMLAR

Yiğit Kulabaş/ YÖNETİCİNİN BÜYÜK VERİ REHBERİ

David Bork / AİLE ÜYELERİNİ CEZBETME YOLLARI

Al Ries/ E-TİCARETTE BAŞARILI OLMANIN İPUÇLARI

Ali Özgenç / FİNTECH İNOVASYONLARI VE BLOCKCHAIN

Fatih Öğün/ MEGA ŞEHİRLER VE BANKACILIK

Mehmet Gerz / KREDİ NOTU PİYASAYI BASKILIYOR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz