Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük

Dünyanın önde gelen itibar uzmanlarından Dr. Leslie Gaines-Ross’la konuştuk. Ross, "Gelecekte şirketlerin itibarları CEO’larının ne kadar sosyal olduğuyla şekillenecek" diyor.

25.03.2014 18:01:070
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük
Önümüzdeki 10 yılda birçok CEO sosyal medyanın platformlarından birini kullanıyor olacak” diyor. İşte Dr. Leslie Gaines-Ross ile sosyal medya çağında itibar krizleriyle baş etmenin yolları üzerine yaptığımız söyleşiden satırbaşları:

10 yıl önce bir CEO’nun itibarının şirket itibarının neredeyse yüzde 50’sini oluşturduğunu söylüyordunuz. Bugün hala liderlerin bu kadar önemli olduğunu düşünüyor musunuz?
- Bence CEO’nun itibarı halen olağanüstü önemli, yani yüzde 50 oranı hala geçerli. Bu 10 yılda değişen şu ki; artık CEO’ların endişelenmeleri gereken daha fazla paydaş var. Hem artık işler daha karmaşık hem de sosyal medya her şeyi değiştirdi. Bunlar itibarı değişime uğratan iki büyük güç olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde itibar krizleriyle baş edebilmenin en iyi yolları sizce nedir?
- Bugün her şey bir kriz haline gelebiliyor. Tek bir müşteriniz Facebook veya Twitter üzerinden ürününüzü veya şirketinizi yaralayıcı bir şey söyleyebilir. Ürünleriniz boykot edilebilir ya da bir sivil toplum kuruluşu şirketinizi protesto edebilir. CEO’nuz işi bırakıyor olabilir.

İnternetin varlığı yüzünden bugün her şey olduğundan büyük hale geliyor. Ve gözler hem şirketler hem de CEO’ların daha fazla üzerinde... Günümüzde bir krizle baş etmenin en iyi yolu en başta şeffaf, samimi ve açık olmaktan geçiyor. İkincisi şirketler ve CEO’lar krizlere hazırlıklı olmalı. Kriz durumuna nasıl tepki vereceklerini görmek için değişik senaryoları uygulamaları gerekir.

Liderlerin erken uyarı işaretlerini almaya açık olmasının, krizleri engellemenin tek yolu olduğunu söylüyorsunuz. Bu erken uyarı işaretleri neler?
- Birçok insan aslında içeride duydukları ve gördüklerini gidip CEO’lara anlatır ama CEO’ların çoğu bunları duymazdan gelir. Bir CEO’nun sosyal medyayı izlemeye vakit ayırması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz