Altyapı yatırımlarında 57 trilyon dolarlık açık

Dünya genelinde birkaç İstisna dışında altyapı harcamaları ya azalıyor ya da durma noktasında. Bu sorun özellikle de ülke borcu ve finansal krizlerle boğuşan Avrupa'da çok ciddi boyutlarda.

16.11.2014 15:08:150
Paylaş Tweet Paylaş
Altyapı yatırımlarında 57 trilyon dolarlık açık


Bu finansman açığı teorik olarak kurumsal yatırımcı hizmeti veren emeklilik fonları ve yaşam sigortası şirketleri gibi sigortacılık organizasyonları tarafından kapatılabilir. Ancak BearingPoint'ten Patrick Mader'e göre düzenleyici otoriteler, uzun vadeli altyapı projelerini tıpkı hedge fonlar kadar riskli olarak gördüklerinden sigortacılık organizasyonlarının onlara yatırım yapmalarını imkansız hale getiriyor.

Bu yüzden Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Avrupa Komisyonu ile işbirliğine giderek kurumsal yatırımcıların kamu-özel ortaklıklar kurmalarını kolaylaştıracak bir enstrüman icat etti. EIB kredi değerlendirmeleri yapar, piyasaya yapılandırılmış tahviller sürer ve faiz oranlarını belirler. Onun ilk tahvillerinden biri de İspanya'da yeraltında bir doğalgaz depolama şirketi olan Castor'a tahsis ettiğiydi. Bu tahviller piyasada çok iyi talep gördüklerinden altyapı sektörünün kısa bir zamanda düzlüğe çıkması ümit ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz