Dijital muhafızlar

Gelecekte akıllı sistemler sayesinde potansiyel tehditler önceden kapsamlı bir şekilde tespit edilebilecek.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital muhafızlar
Dünyanın dört bir yanında yangınlar ve kasırgalar gibi doğal felaketler insanların hayatına mal olabiliyor. Gelecekte akıllı sistemler sayesinde potansiyel tehditler önceden kapsamlı bir şekilde tespit edilebilecek. Bu sistemlerin karmaşık ikaz kapasiteleri hayat kurtacak. Almanya, Leipzig'in kuzeyinde yapılan "With Full Force" müzik festivaline katılan yaklaşık 30 bin kişi, 1 Temmuz 2012 tarihinin hafızalarına kazınacağından habersizdi. Bölgeyi sabaha karşı çok şiddetli bir kasırga vurdu. Festival alanında kurulu çadırlar kasırganın şiddetiyle havalarda uçuştu ve insanlar resmen bir dolu fırtınası bombardımanına maruz kaldı. Ardından alanı aydınlatan projektör sistemine son derece güçlü biryıldırım düştü. Elektrik sisteminden boşalan enerji toprağa yayılarak 51 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Siemens'in BLIDS hizmetlerinden Stephan Thern, "Elbette fırtınalara engel olamazsınız. Ancak eğer zamanında uyarılabilirseniz derhal duruma müdahale edebilir ve alanı boşaltarak kazaların gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz" diyor. BLIDS (Yıldırım Bilgi Hizmetleri) tam adına yakışır bir hizmet sunuyor. Almanya sınırları içinde geçerli bu hizmetten abonelik bedelini ödeyen herkes faydalanabiliyor. Önceden belirlenmiş bir alanda ilk yıldırım düşer düşmez kullanıcılara bir e-posta veya SMS gönderiliyor. Aboneler ayrıca fırtına hakkındaki gelişmeleri internet üzerinden de takip edebiliyor. Siemens'in bu hizmetinin temel müşterileri arasında enerji tedarikçileri, havaalanları, boru hattı operatörleri ve endüstriyel firmalar bulunuyor.

Thern, "Şebekenin herhangi bir noktasına yıldırım düşmesiyle oluşabilecek voltaj değişiklikleri hakkında pek çok şirket bilgi sahibi olmak istiyor" diyor. BLIDS sayesinde şirketler yıldırım çarpmalarından önce hassas aletlerinin fişlerini elektrik prizlerinden çekebiliyor. Kilometreler boyunca elektrik akımı taşıyan boru hatlarında yapılan çalışmaların da durdurulması gerektiğine işaret eden Thern, "Biryıldırım düşmesiyle pervane kanatları hasar görebilecek bir rüzgar enerjisi çiftliği gibi tesisler açısından bu bilgi çok kritik" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz