Dijital muhafızlar

Gelecekte akıllı sistemler sayesinde potansiyel tehditler önceden kapsamlı bir şekilde tespit edilebilecek.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital muhafızlar


Hızlı reaksiyon verebilecek yangından korunma sistemlerine sahip olmak çok önemli. İsviçre, Zug'daki Siemens Bina Teknolojilerinden Markus Niederberger, "Yaşam ve çalışma koşulları her geçen gün daha karmaşıklaşıyor. Artık sadece yangın alarmlarına sahip olmak yeterli değil" diyor. Niederberger ve meslektaşları şu aralar çeşitli güvenlik ve alarm sistemlerini tek bir akıllı pakette birleştirmeye çalışmakla meşgul. Niederberger, "Yangın alarmlarından acil durum aydınlatmasına ve bina tahliyesine kadar herşeyi kapsayan tam otomatik bir sistem geliştirmek istiyoruz" diyor. Şu anda gerekli teknolojilerin tümüne sahip değiliz, ancak kilit bileşenler elimizin altında duruyor. Örneğin Siemens'in ürün yelpazesi içinde, yangın alarmları gibi çeşitli alt sistemleri izleyen ve kontrol eden kusursuz bina yönetim sistemleri var.

Akıllı acil durum sistemleri, belirli vakaları otomatikman algılayabilir ve kendi kendilerine uygun düşen önlemleri alabilir. Niederberger, "Bu teknoloji aslında ABD'de çok yaygın bir şekilde kullanılmakta" diyor. Örneğin bugün pek çok Amerikan üniversitesinde, biryangın çıktığında veya herhangi yıkıcı olay gerçekleştiğinde elektronik ekranlardan faydalanan ve öğrencileri e-posta ya da sms ile uyaran sistemler var.

Bunlara ek olarak akıllı acil durum sistemlerinin, insanları tehlikeden uzak tutacak şekilde yönlendirebilmeleri de gerekiyor. Yakın bir gelecekte, sesle kontrol edilen bir bina tahliye sistemiyle bir binanın her bölümüne uygun düşen bilgiler gönderilebilecek. Amacına ulaşabilmesi için bu gibi bir sistemin ayrıca insanların bina içinde nerelerde bulunduklarını da bilmesi gerekir. Neiderberger, "Bir diğer ifadeyle, geceleri sadece tek bir katının insanlarla dolu olduğu bir ofis binasında artık standart bina tahliye planının uygulanmasına gerek kalmayacak" diyor. O ve meslektaşları bugünlerde, yaşanan felaketten habersiz insanların yerlerini de tespit edebilecek bir kalabalıklık seviyesi algılama sistemine yönelik uygun bir çözüm geliştirmeye çalışmakla meşgul. "Video kameralar, kızıl ötesi algılama ve hatta basınçtaki farklılıkları tespit edebilecek akıllı zemin kaplama sistemleri gibi çeşitli fikirleri değerlendiriyoruz. Şu anda geniş bir teknoloji yelpazesini dikkate alıyoruz" diyor. Bu paketin içinde ayrıca Bina Teknolojileri ile Siemens Kurumsal Teknolojiler'de (CT) çalışan mühendisler tarafından geliştirilmekte olan bir simülasyon yazılımı da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz