En hızlı büyüyen pazar

Çoğumuza göre adeta görünmez olan güçlü yazılım modülleri aslında uzunca bir süredir internet üzerindeki bilgilerin yönetiminde olmazsa olmaz hale gelmiş durumda.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En hızlı büyüyen pazar
ABD'li Cisco'nun analizlerine göre, 2020 yılına gelindiğinde, içinde akıllı telefonların, PC'lerin, ATM'lerin, fabrikalardaki üretim makinelerinin ve nakliyat konteynerlerindeki ürünlerin de olduğu 50 milyardan fazla cihaz internete bağlanmış olacak. Pazar araştırmaları firması Gartner, "Nesnelerin İnternetini zamanımızın stratejik teknolojilerinden biri olarak tanımlıyor. Bu arada önümüzdeki 5 yıl içinde tanımlama, analiz ve iletişime yönelik çözümlerin de kritik boyutlara ulaşması ve ekonomik anlamda kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Gartner'a göre "Nesnelerin İnternetinin temel bileşenleri arasında cihazlar ve nesnelerdeki tümleşik sensörler, el kameralarıyla görüntü algılama ile yakın mesafe iletişimiyle ödemeler (NFC) olacak. NFC ödeme sistemlerinde kullanıcılar, satın aldıkları malın ücretinin ödemesini yapmak için kendi cep telefonlarını NFC okuyucusunun yakınına tutacaklar.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
"Nesnelerin İnterneti"ne yönelik ilk uygulamalar daha şimdiden mevcut. Aralarında bugün ücret ödeme, yön bulma, merkezi olmayan sistemlerde uzaktan okuyabilen sayaç ile otomatik depolama sistemleri var. Hatta Hollandalı yeni kurulmuş bir teknoloji şirketi inekleri bile sensörlerle donatarak, hasta veya hamile olup olmadıklarını anında öğrenebiliyor. Duisburg'daki Franhofer Mikroelektronik Devreler ve Sistemler Enstitü-sü'ne göre, bir ineğin midesine yerleştiren aktif bir aktarıcı sistemle kanın pH değeri ve vücut ısısı gibi gerekli parametreler tanımlanıyor ve ardından bu veriler ineğin yakasındaki harici alıcılara aktarılıyor. Bu bilgi sonra buradan kablosuz bir sensörler ağı aracılığıyla merkezi bir veritabanına gönderiliyor. Mesela ineğin kan pH değeri çok düşükse anında çiftçinin PC'sine bir uyarı mesajı gidiyor. Aynı şekilde insanlarda da vücuttaki ECG sensörleri aracılığıyla kalple ilgili faaliyetler izlenebilir ve ilgili bireyin akıllı telefonunda son durumla ilgili güncel veriler toplanarak özeti gösterilebilir.

Alman Mühendisler Odası'na (VDI) göre, en fazla gelecek vaat eden uygulamaların arasında sağlık telematiği, ev ve bina otomasyonu, endüstriyel üretim ve lojistik bulunuyor. Benzer şekilde Forrester Research'deki araştırmacılar da lojistik endüstrisinde dikkate değer bir potansiyel yattığını düşünüyor. Forrester analistlerinden Michele Pelino, "Son zamanlarda basit bir filo yönetimi cihazının maliyeti yüzde 50 civarında düşerek ortalamada 100 dolar seviyesine geldi" diyor. Almanya, Dortmund'daki Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü'nün (IML) tasarladığı bir sistemde, her bir paket ve her bir nakliye konteyneri alıcıya giden doğru yolu kendi kendine bulabilecek. Çünkü, gideceği adres akıllı etiketlerin içine yazılmış olacak. IML Direktörü, Profesör Michael ten Hompel, "Bu şekilde her bir paket gitmesi gereken yeri bilir ve bir ulaşım aracında kendi yerinin rezervasyonunu kendisi yapar" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz