Enerjideki gelişmelere yönelik vizyoner bir modele doğru

Armin Schnettler, giderek daha fazla yenilenebilir enerji karmasına doğru geçişin araştırılmasının neden bu kadar önemli olduğunu ve geleceğin enerji sistemlerinin nasıl görüneceğini açıklıyor. Schnettler, geçtiğimiz günlerde Münih’teki Intersolar Ticaret Fuarı’nda merkezsiz enerji kaynaklarını tartışmış ve Siemens’in dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri öngören bir bakış açısıyla geleceğin enerji sistemlerinin temel yapısını simüle etme planlarının altını çizmişti.

28.09.2015 11:42:190
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjideki gelişmelere yönelik vizyoner bir modele doğru
Siemens’teki araştırmacılar, neden yenilenebilirlere geçişin ve merkezi olmayan enerji kaynaklarının üzerinde bu kadar çok duruyor?
Prof. Dr. Ing Armin Schnettler: Enerjide geçiş, ne bir tasarımı ne de bir “herkese uyan tek bedeni” olan uzun vadeli bir global dönüşüm projesidir. Mesela Almanya’da o, fosil tabanlı enerji ürünlerine ve çözümlerine olan talebin azalmakta olduğu anlamına geliyor. Bizim bir şirket olarak orta ve uzun vadede farklı pazar gelişmelerine uygun en mükemmel teknolojilere ve iş modellerine ihtiyacımız var ve daha fazla yenilenebilir kullanımı için bizim işte tam da bunları geliştirmemiz gerekir. Biz Kurumsal Teknolojiler’de Enerji Sistemleri Geliştirme Planı (ESDP) adlı araştırma projemizde, bu sorun için stratejik ve uzun vadeli bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu projede, içinde enerji piyasalarının da olduğu günümüzün ve yarınların tüm enerji kaynağı yapılarını dijital formda betimliyoruz ve onları karmaşık simülasyon modellerine aktarıyoruz. Bu bizim enerji kaynağı sistemleri için doğru teknolojik/ekonomik çözümlere odaklanacak bir pozisyon almamızı sağlıyor.
Sizin görüşünüze göre, önümüzdeki 5 yıl içerisinde enerji ekonomisini hangi önemli trendler tanımlayacak?
 Schnettler: Son gelişmeler gösteriyor ki yenilenebilir kaynaklar giderek daha rekabetçi oldukça bu kaynaklardan üretilen enerjinin yüzdesi her olasılıkta artmaya devam edecek. Konumuna bağlı olarak yenilenebilir kaynaklar, yaklaşık 6 Euro sent/kWh’lık üretim maliyetleriyle karakterize ediliyor. Üstelik üretim endüstrileşmeye ve optimumlaştırılmaya devam edildikçe yenilenebilir enerji kaynaklarının rolünün ekstra pazar payı talep etmesini de bekleyebiliriz. Gelecek 10 yıl boyunca, burada her ne kadar fotovoltaik (PV) enerji önünde sonunda hiç olmadığı kadar artan merkezsizleşme seviyelerine doğru giden yolda başı çekecek olsa da rüzgar ve PV enerji birincil oyuncular olacak. Bu yolda enerji istikrarı ve güvenilebilirliği bazında kuşkusuz çok sayıda dikkate değer meydan okuma olacaktır. Avrupa’da bu gibi gelişmelerin konvansiyonel enerji tesislerinin ekonomileri üzerinde ciddi etkileri olacak. Bu gibi tesislerin en modern olanları bile şu anda kâr etmekte zorlanıyor. Şayet piyasa olduğu gibi kalır ise biz bu gibi eğilimlerin momentum kazanmalarını bekleyebiliriz. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde kendimizi milyonlarca küçük ve orta ölçekli kaynağa dayanan bir enerji ekonomisine hazırlamamız gerekir. Bu durum, enerji altyapılarımızın hem karmaşıklık seviyesini hem de onlara duyulan talebi artıracaktır. Burada bilhassa kritik olacak şey ise sistemin istikrarını sağlayan konvansiyonel enerji tesislerinin hizmet dışı bırakılmaları sürecidir.
Yenilenebilir enerjinin önemi giderek arttıkça, konvansiyonel enerji kaynaklarına hangi rolü oynamak düşecek?
Schnettler:
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2040 yılına gelindiğinde bile dünya genelinde üretilen elektriğin yüzde 75’inin fosil yakıtlardan geleceğini tahmin ediyor. Bu doğru da olabilir olmayabilir de. Her halükarda bugün dünyanın dört bir yanında eklenmekte olan yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı, daha şimdiden konvansiyonel enerji üretimi ünitelerinin seviyesini aşıyor. Yenilenebilir enerjinin azalan üretim maliyetleri ve ihtiyaç fazlası enerjinin verimli bir şekilde saklanmasını veya onun kimyasal bazlı malzemelere dönüştürülmesini sağlayan optimum süreçler sayesinde biz bu gibi gelişmelerin dikkate değer oranda hızlanmasını varsaymalıyız.
Sizin görüşünüze göre yarınların enerji karışımını hangi önemli trendler kökten şekillendirecek? Schnettler: Elektrik, ısıtma/soğutma, doğalgaz ve mobilite için olan tek tek enerji sistemleri, orta ve uzun vadede genel bir sistem oluşturacak şekilde birleşecek ve hatta baştan aşağıya yeni tedarik yapıları bile alabilirler. Aynı zamanda arz güvenliği ve sistem istikrarı zorunlulukları da çok üst seviyede olacak. Gelecekte enerji sistemlerini bugün olduğundan çok daha farklı bir şekilde koruyacağımızı ve işleteceğimizi varsayabiliriz. Şimdilik hiç kimse bunun tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyor ve bu yüzden bu çok önemli bir araştırma konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz