Geleceğin akıllı şehirlerinde hangi dijital teknolojiler kullanılacak?

yenileneŞehirlerdeki yaşam koşullarıyla ilgili mevcut tahminler kesin olarak söylemese de gelecekte insanların büyük şehirlerde günümüze kıyasla çok daha sağlıklı, keyifli ve rahat bir yaşam sürmeleri olasılık dahilinde. Ancak bunun için şehirlerin akıllı ve hatta kesinlikle çok kurnaz olması şart. Şehirlerin birer açık hava bilgisayarına dönüşmesine, heyecan verici çok sayıda teknoloji katkıda bulunuyor.

7.09.2015 11:24:310
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğin akıllı şehirlerinde hangi dijital teknolojiler kullanılacak?
Sadece 15 yıl içinde insanoğlunun neredeyse yüzde 60’ı kentsel merkezlerde yaşıyor olacak. Mevcut tahminlere göre 2050 yılında bu rakam, yüzde 70’e yükselecek ki bu da neredeyse bugün dünyanın toplam nüfusu kadar çok insan demek. Burada rahatsız edici konu ise şehirlerin daha şimdiden global sera gazı salımlarının yüzde 70’inden sorumlu olması. Dünyada kentsel alanlarda yaşayan insanların yaklaşık yüzde 90’ı, tavsiye edilen eşiklerin üzerinde oranda kirli parçacık barındıran havayı soluyor. Daha şimdiden çok sayıda şehir, yaşam alanı kıtlığı, aşırı yüklenilmiş altyapılar ve savunmasız suyla enerji arzı sorunlarıyla boğuşuyor. Ayrıca büyük şehirlerdeki salımlarla daha da kötüleştirilen iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetler riskinin artması da cabası. Daha iyi bir geleceğe giden yollar Aslında her şey, çok daha farklı olabilirdi. Kent sakinleri bugün duman yerine temiz havanın, tıkış tepiş yollar yerine gerilimsiz mobilitenin, mikrop içeren su kaynaklarının yerine temiz içme suyunun ve fosil yakıtlardan elde edilen kirli ve pahalı enerji yerine istenildiğinde emre amade olan yenilenebilir kaynaklardan üretilecek makul fiyatlı temiz enerjinin keyfini çıkarıyor olabilirdi. Böylesi bir geleceğe uzanan yolun illa da endüstri çağı öncesi döneme geri dönüş olması gerekmez. Onun yerine bunu şehirlerin büyük birer bilgisayar gibi çalıştığı bir dijital teknolojiler çağına doğru gitmemiz sağlanabilir. Bugün çoğu büyük şehir, en azından bazı alanlarda daha şimdiden böylesi bir geleceğe doğru yol alıyor. Onlar modernite anlamında akıllı oluyor: Veriler temelinde. Bu arada onların yardımına çok sayıda sofistike teknoloji koşuyor.
Yazılımdan akıllı şehirlere
Bütün büyük şehirlerde zaten daha şimdiden sayısız miktarda sensör ve her türden veri toplama sayacı var. Ancak çok az sayıda şehir, bu verileri eyleme geçilebilir bilgiye dönüştürmeyi başarabilmiş durumda. Peki bu iş nasıl başarılabilir? İşte sorun burada ve geleceğin şehrinin önünde duran en büyük meydan okuma da bu. Aslında bu sorunun cevabını, AB projesi “Streetlife” kapsamında geliştirilen Yeşil Mobilite uygulamasında olduğu gibi birbirleriyle koordine edilmiş algoritmalar sunuyor. Buradaki yazılım, İtalya’nın Rovereto, Finlandiya’nın Tampere ve Almanya’nın Berlin şehirleri için “en yeşil” ulaşım güzergahlarını tanımlıyor. Diğer çok sayıda vakada bu yazılım, yapay sinirsel ağlar gibi çok daha karmaşık sistemlerden oluşuyor. Çalışma tarzı insan beynine fevkalade benzeyen bilgisayar modelleri var. Onlar kendi kendilerini eğiterek içsel ilişkileri fark etmeyi öğrenebildikleri için tahminlerde de bulunabiliyor. Sinir ağlarının büyüleyici sonuçlarının bir örneği de Siemens Kurumsal Teknolojiler’den (CT) Ralph Grothmann tarafından geliştirilmiş bir yazılım. Bu yazılım büyük şehirlerdeki hava kirliliği derecesini birkaç gün önceden kesin olarak tahmin edebiliyor. Doğru bir şekilde kaydedilmiş verilere dayanan doğru tahminler, aslında kentsel altyapıların optimum şekilde kullanılmasının bel kemiğini oluşturur. Onlar sayesinde akıllı şebekeler değişen hava koşullarından kaynaklanan enerji arzındaki dalgalanmaları dengelemek gibi işlerle başa çıkabilir. Bu türden tahminler, daha şimdiden bir elektrikli arabalar filosunun bir bina yönetim sistemine nasıl bağlanacağı ve nasıl bir enerji depolama mekanizması olarak kullanılacağı konularında bir fikir verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz