Gelecek vadeden teknoloji şirketleri arayışı

Dünyada yepyeni fikirlerden geçilmiyor,Siemens de onların arasından en iyilerinden faydalanmak istiyor...

18.02.2016 11:34:450
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecek vadeden teknoloji şirketleri arayışı
Yeni teknolojilere yönelik pek çok konsept aslında kapsamlı bir geliştirme kapasitesi için gerekli bilgi birikimine sahip ve aynı zamanda da finansal anlamda kendilerine güçlü ortaklar arayan yeni kurulmuş teknoloji şirketlerince yaratılır. Oysa Siemens kendi içinde tam anlamıyla faydalanılamayan çok sayıda inovasyon üretmektedir. Yeni kurulmuş teknoloji şirketleri, işte bu gibi teknolojileri piyasaya sürülebilir hale getirebilir. Kurumsal teknolojilerin (CT) inovasyoncu biriminin üç farklı departmanında Siemens ile dışarıdan mucitler arasındaki bilgi alışverişini desteklemek ve onlardan faydalanmak için çalışan çok sayıda uzman var: Siemens Teknoloji İvmelendiricileri (STA), Siemens İş Merkezi Teknolojileri (TTB) ve Siemens Özgün İşler (SNB).
Pyreos’un sensörleri
Yeni bir fikrin piyasaya sürülebilir bir ürün haline getirilmesi, genellikle çok uzun bir zaman alır. 2007 yılına geri dönüp bakıldığında STA, enerji tasarruflu kızıl ötesi sensörler teknolojisini piyasaya sürmek için İskoçya’da Pyreos adında yepyeni bir teknoloji şirketi kurmuştu. Pyreos patentli ilk piroelektrik kızıl ötesi sensörler aslında ilk defa kurumsal teknolojilerdeki uzmanlar tarafından geliştirilmişti. Bu sensörler piyasadaki önceki modellere kıyasla sadece çok daha küçük ve ucuz olmakla kalmamışlar ama aynı zamanda çetin koşullarda bile çok daha güvenilir ve sağlam olduklarını da ispatlamışlardı. Bu teknolojiyi bir ürüne dönüştürmek için devasa miktarda yatırım gerekiyordu. Geleceğin ürünleri ve potansiyel müşterileriyle ilgili bir analizde de gösterildiği üzere bu fikrin daha da geliştirilmesi Siemens’in portföyüne uymuyordu. İşte bu yüzden STA yeni kurulacak bir teknoloji şirketi için uygun bir yer ve yatırımcılar arayışına girmişti. Nihayetinde aradığını Scotland’da bulmuştu. Yıllarca süren hazırlık çalışmalarından sonra hedef sonunda gözle görülür hale gelmişti. Pyreos şu anda bu yeni kızılötesi sensörleri taşınabilir hareket algılama cihazları gibi ürünlere entegre etmeyi planlayan şirketlerle görüşüyor. Bugün bu şirkette hareket algılamada, spektroskopide ve gaz ölçüm teknolojilerinde uzmanlaşmış 30 kişi çalışıyor. 
İş teknolojileri merkezlerindeki teknoloji kaşifleri 
TTB kendisini dış dünyaya açmak ve yerkürenin dört bir yanındaki mümkün olduğunca çok yeni kurulmuş enteresan teknoloji şirketini takip edebilmek için Berkeley, California, Münih ve Şangay’da merkezler açmış durumda. TTP keşif kolları, ne zaman ortaya muhteşem geliştirme potansiyeline sahip yeni teknolojiler çıkarsa hemen o alandaki kilit bireyleri radarına alıyor. Siemens’in bölümleri, çözüm geliştirmelerini daha da ileriye taşımak için kendilerine ortaklar aradıklarında da TTB’nin hizmetlerine başvuruyor. Mesela Endüstri bölümü, Siemens Ürün Yaşamdögüsü Yönetimi (PLM) yazılımı şirketinden NX Nastran’ı bulut tabanlı bir hizmet olarak yazılım (SaaS) şeklinde piyasaya sürmesini istemişti. NX Nastran aslında sanal ürün simülasyonlarını çalıştıran bir yazılım paketi. TTB Berkeley yeni kurulmuş teknoloji şirketi Rescale’i kendisine uygun bir ortak olarak seçmişti. Rescale bulut platformlarında çalışan simülasyon yazılımlarında uzmanlaşmış bir şirketti. Bu programın bulut tabanlı bir hizmet olarak sunulabilmesi için üstesinden gelinmesi gereken çok sayıda yasal ve teknik sorun vardı. Şu anda mevcut planlara göre diğer yazılım modüllerinin de bulut tabanlı hizmetlere dönüştürülmesi gerekiyor. İnovasyoncu girişimlerin üçüncü ayağında ise Siemens Özgün İşler (SNB) adlı organizasyon var. SNB’nin işi Siemens için enteresan olabilecek iş alanlarında yeni kurulmuş teknoloji şirketlerini arayıp bulmak. Böyle yaparak inovasyoncu iş modellerinin çabucak ve esnekçe sınanmalarını sağlayan fırsatlar yaratıyorlar. Ardından Siemens bu yeni kurulmuş teknoloji şirketlerini kendi iş faaliyetlerini şirket bünyesinde genişletmeleri için kendi organizasyonel bünyesine alıp almak istemediğine karar verebiliyor. SNB’nin teknoloji şirketleri Siemens’ten bağımsızdır ve kendi deneyimli kurucuları tarafından yönetilirler. Siemens bu şirketleri risk sermayesi yatırımcılarına benzer bir yoldan finanse eder. Bu gibi teknoloji şirketlerine en iyi örnek Münih civarındaki Caterva GmbH’dir. Caterva ürettiği akü depolama sistemleriyle güneş paneli olan ev sahiplerinin kendi ürettiklerinden daha fazla enerjiyi kullanmalarına olanak sağlayarak elektrik faturalarını azaltmalarına yardımcı oluyor. Caterva bir kontrol merkezi yazılımı tarafından yönetilen merkezi olmayan büyük bir depolama sistemi yaratmak için bu aküleri bir iletişim hattı aracılığıyla birbirlerine bağlıyor. Bu depolama sistemi sayesinde Caterva şebeke istikrarına yönelik ekstra bir iş daha yaratmış oluyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz