Görünenden fazlası var

Günlük kullandığımız cihazları kanıksamış olsak da arkalarında son derece karmaşık teknolojiler yatıyor.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Görünenden fazlası var

Ayrıca bugünlerde, tren kondüktörlerinin nerede olursa olsun birbirleriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasını sağlayacak bir uygulama geliştirmekle meşguller. Bu sayede zamandan tasarruf edilmiş ve genel faaliyetler hızlandırılmış olacak. Akıllı telefonlar ve tablet PC'ler için geliştirilmiş benzer uygulamalar gelecekte, iş süreçlerinin çok daha etkinleştirilebileceği hastaneler ve endüstriyel tesisler gibi pek çok farklı yerde de muhtemelen yaygın bir şekilde kullanılıyor olacak.

Azla çok iş başarmak. Yaşamlarımızı kolaylaştıran teknolojiler gerçekten çok göz kamaştırıcı ancak ne yazık ki onlara dünyanın her yerindeki insanlar erişemiyor. Örneğin Hindistan'da yaşayan insanların yaklaşık yüzde 70'i bugün günde sadece 2 dolara geçiniyor. Temiz içme suyu, hijyenik sistemler ve elektrik gibi hizmetlerin olmamasının, bilhassa da kırsal kesimlerdeki yaşam koşulları üzerinde devasa bir etkisi var. Ancak her şeye rağmen yine de gelecekten ümit kesilmemesini gerektiren nedenler de yok değil. Siemens, Bombay'ın 130 kilometre kuzeyinde bir köy olan Amla'da 2012 yazında güneş enerjisi tesisleriyle su filtresi sistemleri kurmuştu. Burada yaşayan köylüler o günden bu yana günde 20 bin litre temiz su içmenin keyfini çıkarıyor ve artık en yakın kuyuya gitmek için yürüyerek uzun bir yolculuk yapmak zorunda kalmıyorlar. Hindistan genelinde halen günde yaklaşık bin 600 kişinin ölümünden sorumlu olan ishal gibi hastalık vakaları ise bu köyde tamamıyla ortadan kalkmış durumda. Amla sakinleri artık elektriğe ve aydınlatmaya da kavuştuklarından, çocukları geceleri de ders çalışabiliyor ve köyde eğitim seviyesi giderek yükseliyor. Proje yöneticisi Prashant Chandwadkar, bu projenin fevkalade önemli olduğuna inanıyor. "Bu teknolojilerden Hindistan'daki bütün köylerin dönüştürülmesinde benzer şekilde faydalanılabilir" diyor.

Bu gibi örnekler, insanlara faydalı teknolojilerin mutlaka "Azınlık Raporu" gibi sinema filmlerinde gösterildikleri kadar heyecan verici olmak zorunda olmadıklarını gösteriyor. Küçük ve ucuz çözümler de bir hayli yararlı olabilir. Bazen 1,5 metre uzunluğundaki bir su filtresi bile yaşamları pozitif yönde değiştirmeye yetebilir. İşte 300 Amla sakininin keşfettikleri de bu.

Hülya Dağlı


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz