GÜNEŞE YATIRIM

Rüzgar enerjisinde büyümesini sürdüren Siemens, güneş enerjisindeki etkinliğini artırmak için de kolları sıvadı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
GÜNEŞE YATIRIM
Siemens AG, bugüne dek çoğunluk hisseleri Londra’da yerleşik yatırım şirketi Ecofin Ltd. ile bir başka büyük hissedarın elinde olan güneş termal enerjisi şirketi Solel Solar System Ltd.’yi satın alıyor. Siemens Başkanı ve CEO’su Peter Löscher, rüzgar enerjisindeki hızlı ve başarılı büyümenin ardından şimdi bu başarı hikayesini güneş enerjisi sektöründe de devam ettirmek istediklerini vurguluyor. Lösher şöyle diyor: “Solel’in satın alınmasıyla güneş termal enerjisi santralleri alanındaki, gelecek vadeden pazardaki konumumuzu daha da güçlendirebileceğ iz. Böylece kapsamlı çevre portföyümüzü daha da genişletebilecek ve daha yeşil bir şirket haline gelebileceğiz.” 500’ü aşkın kişiyi istihdam eden Solel Solar Systems, parabolik oluklu enerji santrallerinin ana bileşenleri olan solar alıcılar konusunda dünyanın önde gelen iki tedarikçisinden biri konumunda. Ayrıca güneş enerjisi tarlalarının planlaması ve inşasında da liderliği elinde tutuyor. 2009’un ilk ayında yaklaşık 90 milyon dolar gelir bildiren firma, büyümesini hızlı şekilde sürdürüyor. Yaklaşık 418 milyon dolara gerçekleşen satın alma işleminin, yetkili makamların onayının ardından takvim yılı sona ermeden gerçekleşmesi bekleniyor.

Mükemmel uyum.
Güneş saha ekipmanı imalatı ve geliştirilmesinin yanı sıra güneş enerjisi tarlalarının planlaması ve inşasında onlarca yıllık deneyime sahip olan Solel, güneş enerjisi sektöründe başarılı bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. 2006 yılından bu yana İspanya pazarında da varlığını sürdüren ve 750 megavatt kombine kapasiteye sahip 15 güneş termal enerjisi santrali için ana bileşenleri tedarik eden Solel, ABD pazarında da aktif. Siemens Yenilebilir Enerji Bölümü CEO’su René Umlauft, Siemens ve Solel’in mükemmel bir uyuma sahip olduğunu belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor: “Güneş termal enerji santralleri için buhar türbinlerinde pazar lideriyiz. Power block ile güneş enerjisi santralleri için enerji üretiminden sorumlu önemli bir parçayı üretebiliyoruz. Solel ise güneş alanları mühendisliğinde ve inşasında uzman. Böylece güçlerimizi birleştirerek gelecekte tek bir kaynaktan parabolik oluklu enerji santrallerinin inşası için ana bileşenleri sunabileceğiz ve bu santrallerin verimliliğini daha da artırabileceğiz.” Solel Solar Systems CEO’su Avi Brenmiller, su/buhar çevrimini daha da optimize etmek ve güneş termal enerji santrallerinin verimliliğini daha da artırmak için Siemens’le birlikte çalışacaklarını söylüyor. Brenmiller, “Böylece temiz teknolojinin kullanımını hızlandı rabiliriz. Siemens’in mali gücü ve küresel satış ve pazarlama faaliyetleri ile bir araya geldiğinde bu satın alma, işletmemiz için ve dolayısıyla tüm Solel çalışanları için gelecek vadeden olanaklar sunacaktır” diye konuşuyor.

2020 hedefi.
2020 yılına kadar güneş termal enerji santralleri pazarının yıllık çift haneli büyüyerek 20 milyar Euro’yu aşkın bir hacme ulaşacağı tahmin ediliyor. Başlıca büyüme bölgelerinin ABD, Güney Afrika, Avustralya, İspanya, Hindistan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu olacağı öngörülüyor. Güneş termal enerji santralleri için ürünler ve çözümler, Siemens’in 2008 mali yılında yaklaşık 19 milyar Euro gelir elde ettiği çevre portföyünün önemli bir parçası konumunda. Toplam satışlarının dörtte birini oluşturan bu portföy Siemens’i, çevre dostu teknolojilerde dünyanın lider tedarikçisi haline getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.