Hayat akışı

Bilgisayar teknolojilerinde "cyberstream" devrimi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayat akışı
Yale Üniversitesi'nde bir bilgisayar bilimcisi olan 57 yaşındaki David Hillel Gelernter "bilgisayar ' vizyoneri" olarak anılıyor. 80'li yılların ortalarında internet ile diğer bilgisayar ağlarının programlanmalarına yardımcı olan yazılımlar geliştiren Gelernter, 1991 yılında ise World Wide Web'in (www) başarısını öngörmüş ve bulut hesaplama kavramını geliştirmişti. New York Times'ın tanımlamasıyla halen dijital dünyanın "rock yıldızı" olarak görülen Gelernter, aslında bilgisayarların gidişatındaki mevcut durumdan hiç de memnun değil. O şimdilerde "cyberstream" (siberakış) dediği yeni bir devrimin yaşanacağını öngörüyor. İletişim ve bilgi teknolojilerinin mevcut durumundan hiç hoşnut değilsiniz. Peki neden? Gelernter: İnternetin ve günümüzdeki modern iletişim araçlarının halen geliştirilmeye ihtiyacı var. Burada sorun insanlardan teknolojiye uyum göstermelerinin beklenmesi. Oysa tam tersi olmalı.

Sizce iPhone ya da android telefonlar kullanıcı dostu değil mi?
Gelernter: Kuşkusuz çok hoş tasarımları var, ancak bu cihazlarla bir anda hiç olmadığı kadar hızlı bir bilgi akışıyla burun buruna geldik. Bu "Cyberpulse" (Siberçarpışma) ölçülemez, ancak kesinlikle tanımlanabilir. Bir yüzyıl önce bilgi bize, elle yazılmış mektuplar, gazeteler, kitaplar ve telgraflar formunda gelirdi. İki ya da üç kuşak önce bu araçların içine telefon konuşmaları, radyo ve televizyon katıldı. Bugün ise e-posta, çevrimiçi günlükler, haber ve diğer internet siteleri, kısa metin mesajları, sesli posta ve sosyal ağlar var. Uzun dönemde bu hız ve bilgi yoğunluğu sürdürülebilir değil. Çünkü insanların alma kapasitesinin doğal sınırları var.

Peki bununla nasıl başa çıkmalıyız? Bilgi diyeti mi yapmalıyız?
Gelernter: O kadarda değil ancak teknolojinin, içinde yaşadığımız çeşitli haber ve iletişim kanallarının seviyesini basitleştirerek kendisini geliştirmesi gerekiyor. Ben buna "li-festream" (hayat akışı) diyorum, yani dijital formdaki yaşam hikayemiz. Kendi yarattığım veya bana gelen her bir dijital belge, metin belgelerimin, fotoğraflarımın, e-postalarımın hepsi ve Facebook ile Twitter'da eklediğim her şey bulut içerisinde tek bir veri akışı şeklinde temsil edilecek ve ben tüm bunlara istediğim her yerden, her zaman ve herhangi bir cihazdan erişebileceğim. Yüksek lisans öğrencilerimle birlikte biz bu fikirleri 90'lı yılların başlarında geliştirmiştik, ancak o sıralar bu gibi fikirlerin zamanı değildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz