Hayat akışı

Bilgisayar teknolojilerinde "cyberstream" devrimi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayat akışı

1996 yılında Amerikalı bir üniversite öğrencisi olan Jennifer Ringley, içinde samimi pozlarının da olduğu öğrenci yurdunun yatakhanesindeki özel görüntülerini bir web kamerası ile tüm dünyaya yaydığında büyük gürültü kopmuştu. Bugün böylesi bir şeye kimse dönüp de bakmaz bile.

Bu yaşamakışı ne derece halka açık olacak? Gelernter: Başlangıçta, New Haven'da diğer girişimcilerle birlikte kurduğum bir şirket olan Lifestrem Inc. tarafından sunulacak. Şu anda ilk yazılım paketini tamamlamak üzereyiz ve kısa sürede piyasaya sürmeyi ümit ediyoruz. Ancak kontrolünün elimizde olmasını istemiyoruz. Bu yazılımın bütün özellikleri kamuoyuna açıklanacak. Buyaşamakışının bazı bileşenleri ise halka açık olmayacak, yani sadece kullanıcının herkesin erişimine açık tutmaya karar verdikleri halka açılacak.

İletişim teknolojilerinin bir sonucu olarak bir
takım ödünler verdiğimizi düşünüyor musunuz?
Gelernter: Evet, hem de çok. Modern iletişim ve bilgi araçları bugün çok kısa bir ilgi süresini ve dünyanın yüzeysel algılanmasını destekliyor. İnsanlığın gerçekten önemli başarıları aslında sanatsal, dinsel, bilimsel, tıbbi, felsefi olanlardır. Şayet modern teknolojiler bizim bu başarıları daha iyi kavramamıza yardımcı olmuyorsa, o zaman sonuçta çok da kıymetleri yok demektir.

Anlaşılan siz de moderniteyi klasik muhafazakar yönünde eleştirenlerdensiniz.... Gelernter: Yeni gelişmelere karşı çıkan tepkisel eğilimler herzaman olmuştur. Mesela 1950'li ve 1960'lı yıllarda televizyonu eleştiren insan sayısı hayli fazlaydı. Bu iki ucu keskin bir kılıç. TV'lerde çok berbat ve abuk subuk programlar da var ama çok iyi programlar da yapılıyor. Bunların hepsi, nasıl faydalandığımıza bağlı. Modern teknolojilerin, üzerimizde hakimiyet kuracak değil bizleri destekleyecek şekilde inşa edilmeleri gerekir.

Siz abuk subukluğun oyunu kazanma riski olduğunu düşünüyor musunuz?
Gelernter: Eskiden Bauhaus adını duymayan öğrenci yoktu ama bugün ortalıkta onlardan sadece birkaç tane kaldı. 20'nci yüzyılın en önemli filozoflarından biri olan Wittgenstein'ı da bugün pek tanıyan yok. Günümüzde her şeyi çevrimiçinden arayıp bulabilirsiniz, ancak günümüzün genç beyinlerinin hiç karşılaşmadıkları için asla bilemeyecekleri şeyleri dikkate almak zorundayız. Ben şahsen eğitim ve öğretimde kitapların değerinin yeniden düşünülmesi için iyi bir neden olduğuna inanıyorum. Bir kitabın kullanımı kolaydır, uzun ömürlüdür, bilgileri anlama ve içselleştirme hızımıza iyi ayak uydurur ve dikkatin dağılmasına izin vermez.

Bilgisayarsız bir çocukluk dönemi? Şaka mı yapıyorsunuz?
Gelernter: Bunu farklı bir şekilde görmelisiniz. Kitaplardan bütünüyle vazgeçmek büyük bir kayıp olur. Ancak tıpkı televizyonda olduğu gibi bilgisayarları veya iPad'leri yasaklamanın da bir anlamı yok. Onun yerine, tasarımlarını iyileştirmemiz gerekir. Avrupa'da tasarıma o kadar çok önem veriliyor olmasına rağmen cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve onların kullanıcı arayüzlerinin tasarımları tarafından çok az ses gelmesine gerçekten hayret ediyorum.

Röportaj: Hubertus Breuer

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz