Panik yok

Simülasyon teknolojileri sayesinde tehlikeli vakaları gerçekleşmeden farkedip önlem almak mümkün.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Panik yok

Günümüzde simulasyon teknolojileri, emniyet ve güvenlik uzmanlarının halka açık önemli etkinliklerde olası tehlikeli vakaları gerçekleşmeden fark edip engelleyici önlemleri planlayabilmesine yardımcı oluyor. Siemens araştırmacıları ise yangın vakalarında bile bina tahliyelerini daha emniyetli bir hale getirmek istiyor.
İster bir spor etkinliğinde kalabalıkların arasına düşen havai fişekler, isterse bir havaalanı, gece kulübü veya otelde çıkan yangınlar sebebiyle olsun facialar ardı ardına vurmaya ve geniş çaplı panik ortamları yaratmaya devam ediyor. Meseleye kalabalıkların dinamiklerini anlamaya çalışarak yaklaşan araştırmacılar ise insanların çeşitli olaylara karşı belirli bir şablon çerçevesinde tepki verip vermediklerine ve bu gibi tehditlerin önceden tespit edilip mümkünse baştan savuşturulup savuşturulamayacağına kafa yoruyor. Bu araştırmacılardan biri Münih'teki Siemens Kurumsal Teknolojiler'de (CT) bir matematik uzmanı olarak çalışan Dr. Wolfram Klein. Klein, kendi ekibiyle birlikte kalabalıkların davranışlarını simüle eden bir model geliştirerek, araştırmacılara kritik bir vakanın ne zaman ve nerede patlayabileceğini öngörmelerinde yardımcı olmaya çalışıyor.

Klein'ın modeli onbinlerce insandan oluşan kalabalıkların nasıl bir davranış sergileyebileceklerini simüle yani taklit edebiliyor. Burada Klein'a göre asıl enteresan olan, kalabalıkların aslında tıpkı "sıvıların veya gazlarınkine benzer tepkiler" vermeleri. İnsanlarda tıpkı moleküller gibi birbirlerini iterya da çeker. Örneğin aile üyeleri bir yandan birbirleriyle sıkı fıkı olmaya çalışırken, diğer yandan otomatik olarak yabancılarla aralarına mesafe koymaya çabalar.

Bununla birlikte insanların binaların içinden çıkarken duvarları ve diğer türden engelleri aşmaları gerekir; ve elbette küçük, dar alanlar izdihamlara yol açabilir. Klein, "Dönüşümlü olarak birbirlerini iten ve çeken kuvvetler prensiplerine dayanarak insan davranışlarının bir grafiğini çıkartabilir ve ardından matematiksel denklemler bazında öngörüler üretebiliriz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz