Senaryo 2030: Gerçekliğe yolculuk

2030 yılında imalatçılar fikirden nihai ürüne bugün gerekenden çok daha kısa sürede ulaşabiliyor olacak. Bunun nedeni ise en çetrefilli ürünlerin ve onların ilgili üretim süreçlerinin bile tasarımlarının ve testlerinin sanal dünyada mükemmelleştirilerek yapılacak olması…

22 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Senaryo 2030: Gerçekliğe yolculuk
Ürünlerin sanal prototiplerini ve onların ilgili üretim süreçlerini üretmekte uzmanlaşmış bir şirketten, bağımsız ve otonom bir araç olarak katlanılabilen bir araba koltuğu tasarlaması istenmişti. Mühendisler, müşteri, makine imalatçıları ve tedarikçilerle birlikte çalışarak yeni ürünün ve onun üretim hattının her bir yönünün gerçekliğe dönüştürülebilecek her noktasına kadar tasarımını ve testini sanal bir dünyada yapmışlardı. Siz anlatın, biz tasarlayalım.” İşte bizim mottomuz. Biz endüstriyel çözümlerde uzmanlaşmış orta boy bir şirketiz. Örneğin, iki ay kadar önce büyük bir otomotiv imalatçısı bize gelmiş ve yapılmasını istediğiyle şapkamızı önümüze koyup düşünme sistemimizi yüksek vitese geçmeye zorlamıştı. Bizden içinde kullanıcı varken kendini arabadan ayırabilen, bir alışveriş merkezi veya havaalanı içinde gezinebilen, sesle veya internet komutlarıyla ya da manevra koluyla yönlendirilebilen, saatte 16 kilometre hıza kadar çıkabilen, gerektiğinde kendi aracına kendi kendine geri dönebilen veya getir götür işleri için oraya buraya gönderilebilen robotik bir araba koltuğu yapmamızı istemişlerdi. Üretimi yapılabilir sanal bir prototip için teslim süresi ise sadece 60 gündü. Patronum benden bu projenin sorumluluğunu üstlenmemi istediğinde sadece “vay canına” diyebilmiştim. Mühendislerimiz ise o anda Dubai-Paris yolundaydı. Gerisini siz düşünün artık. Ama bir dakika, bunda yeni olan ne var ki? Hemen uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturdum ve çevrimiçindeki projeler veri tabanımızda açtığım yeni bir dosyaya herkesin bakmasını istedim. Benim “XtraScoot” adını verdiğim bu dosyanın içinde müşteri şartnamelerinin yanı sıra seçenekler yelpazesine dahil edilebilecek 3D etkileşimli araç modelleri de vardı. Bu dosya aktif hale getirilir getirilmez bir program otomatikman çalışmaya başlayarak tüm tedarikçilerimizin veri tabanlarını kendiliğinden şişen parlak lastiklerden küçük motosikletlere has özel yapım fren sistemlerine kadar şartnamede belirtilen her bir kalem için tek tek taramaya koyuldu. Dakikalar içinde elimize potansiyel olarak kullanılabilir bileşenlerin ve tek tek özelliklerinin, fiyatlarının, stokta olup olmadıklarının, en erken teslim tarihlerinin ve 3D etkileşimli modellerinin olduğu bir liste geçmişti. Bu bilgilerin yanı sıra her bir ekibin geliştirdiği her şey anında güvenli bir veri omurgası kullanan etkileşimli bir platform üzerinde herkesin elinin altındaydı. Tasarım klasik hatlara bölünmüştü: Makine mühendisleri, elektrik mühendisleri, yazılım ve otomasyon uzmanları, ve üretim planlamacıları. Ancak bu tasarım şekillendikçe, bir mekatronik programı bu uzmanlardan gelen verileri bütüncül bir işlevsel nesneye entegre ediyordu. Örneğin yazılım kodlarında birkaç satırlık değişiklik olduğunda ilgili mekanik ve elektrik sistemlerinde çalışan insanlar anında bu değişikliğin kendi işlerini nasıl etkileyeceğini görebiliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.