Yıldızı parlayan ülke Hindistan

İster imalatıyla ister yazılım geliştirmesiyle olsun Hindistan, bugün devasa boyuttaki kalifiye işçi havuzuyla Siemens’in kurumsal stratejisinde çok önemli bir rol oynuyor. Çok sayıda Siemens ürünü daha şimdiden kısmen de olsa “Hindistan malı” etiketi taşıyor ve gelecekte onları daha fazla insanın takip edeceği düşünülüyor.

22.07.2015 16:37:170
Paylaş Tweet Paylaş
Yıldızı parlayan ülke Hindistan
Ekonomik kalkınmanın sırrı yükseltilmiş eğitim standartlarında yatar.” İşte Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin temel sloganı bu. Modi, Hindistan’ın da bu yılın ortak ülkelerinden biri olduğu 2015 Hannover Messe Fuarı’nı ziyaret etti. Bu Başbakan, söz konusu etkinlik sırasında “Hindistan’da Başarmak” adlı kendi programının sunumunu yaptı. Bu programın arkasında yatan temel fikir ise bu yarımadadaki endüstriyel üretimi büyük ölçüde artırmak ve bu ülkenin gayrisafi yurtiçi milli hasılasında şu anda yüzde 16 civarında olan endüstrinin payını 2022 yılına kadar yüzde 25’e yükselterek bu süreçte 100 milyon yeni iş yaratmak. Bu, aslında çok ihtiraslı bir hedef ve Modi bu süreçte şimdiye kadar Hindistan’da çok sayıda altyapı projesine imza atmış, fabrika kurmuş ve ayrıca şimdi de eğitim imkanları da sunan Alman sanayi şirketlerinden destek alacak. Siemens, burada kendi payına düşeni, bu şirketin 8 milyonluk bir şehir olan Bangalore’daki Teknoloji Uygulama Merkezi (TAC) aracılığıyla yapıyor. Bu merkezin bir salonunun dış cephesindeki bir panoda sürekli olarak Siemens’in logosu ile birlikte sarı bir ışıkla “Yönlendirme” ve “Temel Haddeleme” kelimeleri yanıp sönüyor. Binanın içine girdikten sonra burada öğrenebileceğiniz her şeyin farkına derhal varıyorsunuz. Mesela bu binanın bir bölümü stajyerlere metal parçaların nasıl haddelendiğinin ve işlendiğinin öğretilmesinde kullanılan birkaç tane son model makine teçhizatına ev sahipliği yapıyor. Bu arada küçük bir konferans salonunda da bir eğitmen Siemens’in oradaki bütün makinelerde yüklenmiş, makineler için bilgisayar kontrollü sistemi olan Sinumerik programlaması hakkında bir ders veriyor. 
Hızlandırılmış dersler Siemens Bangalore’daki Teknoloji Uygulama Merkezi’ni (TAC) 2014 yılında açtı. Bu TAC aslında Çin, Kore ve Türkiye gibi dünyanın dört bir yanında kurulmuş yaklaşık 12 benzer merkezden sadece biri. Onların hedefleri makine imalatçıları ile onların müşterilerini Sinumerik kontrollerinin kullanımı konusunda eğitmek ve yeni uygulama alanları geliştirmek için onlarla birlikte çalışmak. Her ay iş gücüne 1 milyondan fazla insanın katıldığı Hindistan’da bu türden bir eğitime ve koordinasyona kelimenin tam anlamıyla müthiş bir talep var. Onlar artık Almanya’daki meslek yüksek okullarının eşdeğeri konumunda olan ve sadece teorik bilgilerin öğretildiği devlet mülkiyetindeki endüstriyel eğitim enstitülerini bırakıyor. Burada çıraklık temelinde ikili Alman sisteminin bir muadili yok. Hindistan’daki en büyük makine teçhizatları imalatçısı ve dağıtıcısı Micromatic Machine Tools’un yönetim direktörü T.K. Ramesh, “Bizim yeni mezunları üretim faaliyetlerinde etkin bir şekilde kullanabilmemiz için aradan 6 ay geçmesi gerekiyor” diyor. Micromatic toplam gelirlerinin yüzde 10’unu yurtdışında üretiyor ve Almanya’daki payını da giderek artırıyor. Şirket aynı zamanda Siemens gibi şirketlerce kendi çalışanlarına sunulan eğitim programlarının avantajından yararlanan çok sayıda firmadan biri. Mesela Micromatic, kendi çalışanlarını, eğitim seviyelerini artırmak ve yeni teknolojileri öğrenmelerini sağlamak için Teknoloji Uygulama Merkezi’ne gönderiyor. Bu aslında tam bir kazan-kazan durumu, çünkü Micromatic de bu merkezde kendi çalışanlarının eğitimini aldığı Siemens makine kontrollerinin aynısını kullanıyor. Tahmin edilebileceği üzere TAC’da verilen dersler müthiş talep görüyor. Hindistan’daki Industry Sector’ün CEO’su Bhaskar Mandal, “İnsanlar bu merkezde eğitim almak için resmen sıraya giriyor, çünkü tek bir günleri bile boş değil” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz