8 Bin stajyer aranıyor, büyük davet

Yeni bir staj dönemine girmek üzereyiz. Hemen her sektörden şirket, bu aylarda staj başvurularını kabul ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da aranan özellikler arasında yeniliklere açık olma, hızlı adaptasyon, meraklı bir kişilik öne çıkıyor. Aranan özelliklere uyan ve başarılı bir dönem geçiren stajyerlere ise tam zamanlı işin kapıları açılıyor. İşte Arçelik’ten Yıldız Holding’e, Akbank’tan Mercedes-Benz Türk’e 50 şirketteki 8 bin staj ve yarı zamanlı çalışma fırsatı…

23.07.2015 15:03:160
Paylaş Tweet Paylaş
8 Bin stajyer aranıyor, büyük davet
Stajlar, öğrencilerin yapmak istediği mesleği tanıması açısından çok önemli. Öğrenciyken çalışma ortamını görmek, projelerde yer almak, mezun olup iş arama sürecine geçildiğinde avantaj sağlıyor. Bunun için doğru yerde staj yapmak gerekiyor. Yazla birlikte yeni bir staj ve çalışma dönemi geliyor. Staj başvurularını bahar döneminde başlatan şirketler için de staj, çok önemli. Zaten pek çok şirket de stajyerleri gelip geçici eleman olarak değil eğitip istihdam edebilecekleri potansiyel çalışanları olarak görüyor. Örneğin L’Oréal Türkiye, staj dönemlerine o kadar önem veriyor ki stajyer memnuniyet anketi bile düzenliyor. L'Oréal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Canan Karacan, “Stajyerlerimizin memnuniyeti yüzde 100 ve bunu paylaşmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz” diyor. Yine Doğa Koleji İnsan Kaynaklarından Sorumlu GenelMüdür Yardımcısı Öykü Tükenmez, profesyonel iş hayatının kapılarını gençlere açtıklarını ve 80’in üzerinde stajyerlerinin olduğunu vemutlu stajyerler hedeflediklerini söylüyor. Genç Capital, Arçelik’ten Yıldız Holding’e, Akbank’tan Mercedes- Benz Türk’e, Bosch’tan TAV’a dev şirketlerin staj ve yarı zamanlı çalışma fırsatlarını araştırdı.
EN BÜYÜK FIRSAT Her zaman olduğu gibi finans sektörü staj anlamında önemli fırsatlar barındırıyor. Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, “Garantili Gelecek” adını verdikleri staj programlarına üniversite 1’inci ve 2’nci sınıf öğrencileri için tümşubelerinde haziran- eylül aylarında 45 günlük sürelerle staj fırsatı sunduklarını belirtiyor. Tüzün 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerininse genel müdürlük birimleri ya da şubelerinde yaz döneminde 5 hafta boyunca haftada 3 gün, kış döneminde ise 8 hafta boyunca 2 gün staj yapabileceklerini ifade ediyor. Yapı Kredi İşe Alım ve İK Geliştirme Direktörü Demet Kurtoğlu Gençalp, yaz dönemi stajları için nisan ve mayıs aylarında başvuru aldıklarını söylüyor. Bankada yaz stajları 2 ay sürüyor. Gençalp, “6 ay süresince uzun dönemli staj imkanı da sağlıyoruz” diyor. 2014’te toplam 586 öğrenciye staj imkanı sunan banka, bu öğrencilerin bir kısmına istihdam imkanı sağladı. Kuveyt Türk İnsan Kaynakları ve Eğitim Grup Müdürü Semih Sel, yaz dönemi staj uygulaması yerine geçecek, “Bankada Kampüs” adlı genç yetenek yetiştirme programını hayata geçirdiklerini söylüyor. Sel, “Bir yıl süreyle öğrencilerin okulla birlikte yürütebileceği şekilde programlandı. 2015 yılında ise 350 mezun vereceğiz ve mezunlarımızın yüzde 70’ini istihdam etmeyi planlıyoruz” diye anlatıyor. AvivaSA İnsan Kaynakları Direktörü Burak Yüzgül, yaz döneminde stajı zorunlu olan üniversite öğrencilerine istedikleri departmanlarda staj yapma imkanını verdiklerini belirtiyor. Yüzgül, “Mezun olduklarında ihtiyaç olması halinde öncelikli değerlendiriliyorlar. Mezun olduklarında satış kadrosunda işe başlama fırsatıyla birlikte meslek kazandırmış oluyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz