Akademi mezunları milyonu aştı

Türkiye'de şirket akademileri her geçen yıl mezunlarına mezun katarak etkilerini artırıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Akademi mezunları milyonu aştı
Turkcell Akademi, 670 bin mezuna doğru yürüyor. Türk Telekom, TT Akademisi yle 5 yılda 300 binden fazla çalışanına eğitim sağladı. Akbank “eğitim birimi” altında sadece son bir yılda 17 bin Akbanklıya ulaştı. Türkiye'de şirket akademileri her geçen yıl mezunlarına mezun katarak etkilerini artırıyor. Büyük şirketlerin kurduğu eğitim birimleri ve akademilerden eğitim alan veya bir başka tabirle mezun olan çalışanların sayısının 1 milyon 300 bin kişiyi aştığı tahmin ediliyor.


Bugün büyüklü küçüklü pek çok firma kurumsal akademi kurma yarışı içinde. Özellikle satış, liderlik ve pazarlama konularında gelişim hedefleyen akademiler ön planda. Teknolojiden hazır giyime her sektörden şirket akademi kurabiliyor. Akademiler sayesinde tüm eğitim ve gelişim programları tek çatı altında toplanarak şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanıyor ve bütünlük içinde yürütülüyor. Turkcell Akademi’nin katılımcı sayısı 669 bini aşmış durumda. Türk Telekom Akademi’den ise 300 bin çalışan faydalandı. Akbank Eğitim Birimi 2012’de 17 bin kişiye eğitim verdi. Rakamlar Türkiye’nin büyük şirketlerinin akademilerinin mezun ve katılımcı sayısının 1 milyon 300 bini aştığını gösteriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Özellikle işe başlayan yeni mezunlara kurum kültürüne uyum sağlamaları ve bulundukları pozisyonlarda kendilerini geliştirmeleri için imkan veren şirket akademileri Türkiye’de giderek köklü ve yaygın hale geliyor. Klasik doğrudan eğitimin yanı sıra internetin gelişimiyle kurulan “online akademiler” de şirketlerin mekan, zaman farkı gözetmeden çok sayıda çalışana ulaşmasını sağlıyor. İşte Turkcell’den Arkas’a, Vodafone’dan Kiğılı’ya kadar gelişen şirket akademilerinin bugünü...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz