Alımda gençlere öncelik veriyoruz

"Okulu yeni bitirmiş insanlarla ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Geleceğin üst düzey yönetici adaylarını seçiyoruz" diye konuşuyor.

1 MART, 20116
Paylaş Tweet Paylaş
Alımda gençlere öncelik veriyoruz


Eğitim sürecinin kapsamından bahseder misiniz?
Seçim sürecinden sonra adaylar 6 ay eğitime tabi tutuluyor. Eğitim de iki şekilde veriliyor: Birincisi dershane eğitimi; diğeri fabrikalarda, işletmelerde iş başında uygulama eğitimi. Gayrimenkul dışında tüm gruplarımız için bu süreç geçerli.

Yanıldığınız alımlar oluyor mu?
Kuşkusuz oluyor. En iyi İK yöneticisinin insan seçimindeki başarı oranı yüzde 75'tir. Yüzde 25 mutlaka yanılırsınız.

Bir çalışanın böyle bir eğitim sürecinden geçmesinin maliyeti ne kadar?
Eğitimin nerede olduğuna bağlı olarak 200-250 bin dolar arasında değişir. Örneğin Vestel'in eğitimleri Manisa'da yapılır. Bilkent Üniversitesi ya da Özyeğin Üniversitesi'nden, bazen de yurtdışından hocalar gelir.
Konaklama, uçak gibi şeyleri de eklediğimizde maliyet değişebilir. Böyle bir eğitime 20-25 kişinin katılacağını düşünürseniz, adam başı 10 bin dolar civarında. Ama bunu harcama olarak değil, bir yatırım olarak görmek lazım.

Yılda haç yeni istihdam sağlıyorsunuz? Bunlardan kaçı yeni mezun?
Zorlu Holding'de yılda 500-600 arasında yeni mezun istihdam ediliyor. Bu tamamen sirkülasyona bağlı. Bu 600 kişiden, 75-100 kişi bu eğitimlere katılmış olur. Bu arada bu eğitimlere içeriden arkadaşların da katılma imkanı var.

Grupta çalışan sirkülasyonu ve sadakat oranı nedir?

Bizde çalışan sirkülasyon oranı yüzde 10. Biri bizim işyerinden ayrılabilir ama hala sadık olabilir. İş değiştirmenin kendine özgü nedenleri var. Ayrılmanın nedeni sadakatsizlik değil. Yeni mezunlar farklı bir nesil olarak algılanıyor.

Buna yönelik Zorlu Grubu neler yapıyor?

Dünya, özellikle 1990 sonrasında olağanüstü hızlı bir değişim sürecine girdi. Bunu en çok tetikleyen faktör, teknolojideki gelişim oldu. Eminim babamla dedemin arasındaki kuşak farkı çok yüksek değildi. Elbette babamla benim aramda bir miktar kuşak farkı vardı. Ama kızımla benim kuşak farkımız çok daha fazla. Bunun temel belirleyicisi teknoloji. Bugün dünya teknoloji sayesinde tek bir parça haline geldi. Sınırlar ortadan kalktı. Bu süreç içinde devlet ve toplum giderek kendini bireye bıraktı. Günümüzde bireyler çok ön planda ve beklentilerini çok kısa sürede hayata geçirmek istiyor. Özellikle iyi eğitimli gençler, bu talebi çok rahat dile getiriyor ve çok kısa sürede gerçekleştirmek istiyor. Artık sadece iş ve çalışmak yerine keyifli ve rahat bir yaşam kurmaya da çalışıyorlar.

Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Doğal bir gelişim. İnsanların dünyaya gelmeleri ve yaşamaları biramaç taşır. O amaç mutlu olmak. Mutlu olmanın yolu iyi bir işe sahip olmak, o işten tatmin olmak ve sosyal yaşamında dengeli bir hayat sürmek. Bizden önceki birkaç kuşak bunu kullanamadı. Bu bireysel hoş taleplerin gerçekleşmesi yine de çok çalışmakla mümkün. Şimdiki gençler hem çok çalışıyor hem keyifli bir hayat sürüyor. Çünkü çok fazla hobileri var. Bunu da sağlayan teknoloji. Bundan 50 yıl önce ancak çok büyük bir şirketin patronunun hayal edebileceği bir safariye, bugün o şirketin patronunun asistanı da gidebiliyor. Altık hayal değil. Ben gençlerin taleplerini haklı buluyorum. Haksız bulduğum, bunu çalışmadan kolayca elde etme düşüncesi varsa bu olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6 Yorum

satigul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu bunyesinde calismak istiyorum 0538678 03 86

satigul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu bunyesinde calismak istiyorum 0538678 03 86

satigul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu bunyesinde calismak istiyorum 0538678 03 86 referans sn.necmi kavusturan

satigul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu bunyesinde calismak istiyorum 0538678 03 86 referans sn.necmi kavusturan

gul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu holdinkte gorev almak istiyorum referans n.kavusturan 0538 678 03 86

gul yildirim 18 TEMMUZ 2017, 7:37

Bende zorlu holdinkte gorev almak istiyorum referans n.kavusturan 0538 678 03 86

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.