Alımda gençlere öncelik veriyoruz

"Okulu yeni bitirmiş insanlarla ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Geleceğin üst düzey yönetici adaylarını seçiyoruz" diye konuşuyor.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Alımda gençlere öncelik veriyoruz


Zorlu Grubu, toplam 25 bin kişiden oluşan çalışan ordusuyla Türkiye'nin en büyük istihdam yaratan kuruluşlarından biri... Başta beyaz eşya, elektronik, tekstil, enerji ve gayrimenkul olmak üzere birçok farklı sektörde faaliyet gösteren grup, bünyesindeki güçlü şirketlerle istihdamın cazibe merkezi konumunda yer alıyor. Her yıl yüzlerce kişi Zorlu şirketlerinde çalışabilmek için başvuruda bulunuyor. Çalışan sirkülasyonunun yüzde 10 düzeyinde olduğunu belirten Zorlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan, alımlarda yeni mezunlara öncelik verildiğini söylüyor. "Zorlu'da yılda 500-600 arasında yeni mezun istihdam ediliyor" diyor. Grubun yeni mezunlara öncelik tanımasının arkasında yatan politika ise kendi insan kaynağını kendi yetiştirme isteği. Yöneticilerinin de kendi kadrolarından çıktığının altını çizen Kavuşturan, "Dışarıdan yönetici almamak temel prensibimiz" diye konuşuyor. Zorlu Grubu'nda istihdam edilecek adayları, belli kriterleri geçmenin dışında birçok mülakat ve sonrasında da üst düzey tarafından detaylı bir değerlendirme süreci bekliyor. Bu süreçleri aşanlar, pozisyonlarına 6 aylık kapsamlı bir eğitimle hazırlanıyor. Zorlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan, grubun istihdam politikalarını ve yeni mezunların işe alım sürecini Genç Capital'e şöyle anlattı:

Zorlu Grubu'nun IK politikasını oluşturan temel özellikler nelerdir?
Zorlu, Türkiye'nin en çok istihdam yaratan 5 grubundan bir tanesi. 25 bine yakın çalışanımız var. Grubun bu kadar yüksek sayıda çalışanı olunca elbette İK'nm da bir politika çerçevesinde yürütülmesi gerekiyor. Bizim İK politikamızın temelinde çalışkanlık, dürüstlük, kuruma bağlılık gibi 3 temel faktör var. Gerek içeride çalışan insanlarda bu duyguları geliştirmek gerek dışarıdan yeni aldığımız insanlarda bu temel özellikleri aramak durumundayız. Bunu yaparken kendi yöneticilerimizi, kendi kadrolarımızın içinden çıkarmaya çalışıyoruz. Dışarıdan yönetici almamak temel prensibimiz. Tabii ki istisnalar var. Ama özellikle Vestel ve tekstil gibiçok daha geçmişi olan şirketlerimiz için bu söz konusu değil. Enerji ve gayrimenkul gibi yeniden yapılanan gruplarımızda istisnai olarak üst düzey yönetici görevlerine bizim yapımıza uyacak sınırlı sayıda personel alıyoruz. Temel prensibimiz ise kendi İK'mızı yetiştirmek ve yönetici kadrolarımızı da bu İK'nm içinden çıkarmak.

Söz konusu geleceğin yöneticileri olduğunda seçme yerleştirme süreci farklılaşıyor mu?
Geleceğin yöneticileri ile ilgili programlarımızda, seçme-yerleştirme süreci farklı. Burada mülakat aşaması çok fazla. 4 kademeli mülakat yapılıyor. Bir de değerlendirme merkezi uygulamamız var. Bizim yazılı sınav ya da ön mülakatlardan geçirdiğimiz adayları, bu merkez, objektif olarak değerlendiriyor ve bunlarla ilgili bize bir geri bildirim yapıyor. En sonunda, bu adaylar icra kurulu düzeyinde değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz