Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Artık dünyanın en iyi üniversitelerinde, eğitim almak hayal olmaktan çıktı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Tezsiz yüksek lisans seçenekleri bulunan programlar ortalama üç dönem sürüyor. Başvurular ise güz ve bahar olmak üzere iki ayrı dönemde yapılıyor. Başvuru tarihleri ise üniversitenin sınav dönemlerine bağlı olarak değişim gösteriyor. Kimi üniversiteler eğitimin ücretini alınan ders başına bir kısmı ise ücreti dönemlik olarak belirliyor. Eğitim ücretleri üniversite ve bölüme bağlı olarak ortalama 4-19 bin TL arasında değişiyor.

Online ve örgün eğitim yüksek lisans programları arasında ders içeriği açısından bir farklılık bulunmuyor. Öğrenci, dersleri sunulan online ortamlarda takip ederken sınavlar ise çoğu zaman klasik metotla yapılıyor. Sınav dönemlerinde öğrenciler açıklanan tarihlerde ve belirlenen salonlarda açık öğretim programlarında olduğu gibi birlikte yazılı ya da test tipi sınavlara giriyor.

YURTDIŞI FIRSATLARI CAZİP
Dünyada online olarak düzenlenen lisans, yüksek lisans ve sertifika programlarının sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Harvard, Cambridge, Oxford, Stanford, Yale, Princeton, MIT gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinin işletme, finans, pazarlama gibi farklı alanlarda düzenledikleri online sertifika ve yüksek lisans programları bulunuyor. Harvard’da 200’ün üzerinde online ders dikkat çekiyor. Bu programları uzaktan takip ederek dünyanın en prestijli üniversitelerinden diploma almak mümkün. Başvuru için aranan şartlar ise üniversiteye göre değişiyor. Ancak yurtdışındaki üniversitelerin, başvuru şartları örgün öğretime seçtikleri öğrencilerle benzerlik gösteriyor. Birçok üniversitede uzaktan yüksek lisans ve sertifika programlarına kabul edilmek için öncelikle lisans mezunu olma şartı aranıyor. Adaylardan, mutlaka İngilizce yeterlilik sınavı sonuçları isteniyor. Bunun yanında okullar ek bazı belgeler talep edebiliyor.

BAŞVURU KOŞULLARI
Yurtdışındaki üniversitelerin uzaktan eğitim programlarının başlangıç tarihleri ise oldukça değişken. Başvuru tarihlerini üniversitelerin internet sitelerinden düzenli takip etmek gerekiyor. Örneğin İngiltere’de online eğitim veren üniversiteler, yılda 4 kez, farklı dönemlerde başvuru kabul ederken ABD’deki üniversitelerde böyle bir kural bulunmuyor. Yılın her dönemi uzaktan eğitim programı olabiliyor.

Yurtdışındaki online programlara başvuru şartlarını sağlayan öğrencilerle uzaktan eğitime kabul edilmeden önce mülakat yapılıyor. Bu mülakatlar daha çok yazılı veya telefon mülakatı şeklinde oluyor. Birçok üniversitede ise ALES, GMAT veya GRE sınavlarının sonuçlarına göre adaylar online eğitim programlarına kabul ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz