Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Artık dünyanın en iyi üniversitelerinde, eğitim almak hayal olmaktan çıktı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık herkes Harvard'lı olabilecek
Eğitim programlarını online ve ücretsiz olarak tüm dünyadaki öğrencilere açan üniversiteler, önemli bir fırsa,t sunuyor. Türkiye’de de online eğitim giderek yaygınlaşıyor, üniversiteler sertifika programlarının yanı sıra belli bölümlerde önlisa,ns, lisans ve yüksek lisans imkanı tanıyor. Ancak henüz ücretsiz eğitim yurtdışındaki kadar yaygın değil. Online eğitim sayesinde Ha,rva,rd, MIT gibi dünyanın en saygın üniversitelerine erişmek çok daha kolay...Türkiye’de ve dünyadaki online eğitim konusundaki gelişmeleri ve programları incelediğimizde ortaya çıkan tabloda herkese uygun seçenekler var.

Tabloyu görmek için görsellere tıklayın.
Günümüzde eğitime ulaşmak giderek kolaylaşıyor. Dünyanın öteki ucundaki bir üniversitede eğitim görmek için bilgisayar başına oturmak yeterli oluyor. Tüm dünyada online eğitim veren yüzlerce üniversite bulunuyor. Bunların bir kısmı sadece belli dersleri online olarak isteyen herkese açarken bir kısmı ise kişilere belli bir ücret karşılığı tüm dersleri ve sınavları çevrimiçi sunarak diploma veya sertifika alma imkanı veriyor. Türkiye’de de son dönemde online eğitim veren üniversitelerin sayısı hızla artıyor. Yüksek lisans ve sertifika programlarının yanı sıra belli bölümler için ön lisans ve lisans eğitimi veren üniversiteler de var. Ancak Türkiye’de henüz ücretsiz eğitim yurtdışındaki seviyeye ulaşabilmiş değil.

İnovasyon danışmanı Ali Özgenç, Stanford, MIT, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarının, eğitim programlarını bedava olarak çevrimiçi sunmalarını bir “eğitim devrimi” olarak tanımlıyor. Dünyada isteyen ve İngilizce bilen herkesin bu derslerden yararlanabildiğim belirten Özgenç, ayrıca isteyenlerin belli bir ücret ödeyerek hem bu programları sunan hem de sınavlar yaparak, öğrencilere koçluk yaparak, aşamalı bir öğrenme programını yönlendirerek öğrenme deneyimini bir üst düzeye taşıyan Coursera, Udacity, EdX gibi şirketlerin programlarından da faydalanabileceğini hatırlatıyor.

Online eğitim gibi inovatif yaklaşımları önemsediğini belirten Özgenç, bu tarz çalışmalarla yüksek eğitim konusunda Türkiye’ye hız kazandıracak şeyler yapılabileceğini düşündüğünü söylüyor: “Türkiye’de üniversite kapısında ciddi bir yığılma var. Çoğu kişi istediği konuda eğitim alamıyor ve üniversite diploması alabilmek için girdiği bölümden mezun oluyor. Bu modelde belli bir kalitede eğitim oluyor belki ama ‘öğrenme’ gerçekleşmiyor. Böylece TV’de bilgi yarışması programlarında en temel soruları bile bilemeyen üniversitelilerle karşılaşıyoruz. Üniversite giriş sınavı ciddi bir bariyer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz