Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Artık dünyanın en iyi üniversitelerinde, eğitim almak hayal olmaktan çıktı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık herkes Harvard'lı olabilecek
Yurtdışındaki birçok üniversite genelde ALES’ten 55 puan alma şartı arıyor. Uzaktan eğitim veren üniversiteler ise daha çok idari ve sözel bilimlerde eğitim almak isteyenler için uygun. Özellikle, yurtdışında online yapılan yüksek lisans eğitimlerinde en çok MBA, pazarlama, insan kaynakları ve BT programları tercih ediliyor. Verilen eğitimler ise lisanstan sertifika seviyesine kadar değişiyor.

Yurtdışındaki uzaktan eğitim programlarının ücretleri ise oldukça değişken. London Business School’da online MBA yapmak için ders başına 6 bin 950 dolar ödeniyor. Amerika’da aynı eğitimi almak bir öğrencinin kredi başına ödemesi gereken ortalama tutar ise 700 doları buluyor. Online lisans dersleri için kredi başına ise 500 dolar ödeniyor.

ÜCRETSİZ PROGRAMLAR
Coursera.com, Udacity, Khan Academy gibi şirketler sayesinde Harvard, Yale ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin derslerini internetten ücretsiz izlemek de mümkün. Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden Daphne Koller ve Andrew Ng önderliğinde kurulan olan eğitim sitesi www.coursera.org dünyanın önemli üniversitelerinden ders alma imkanı sağlıyor. Tamamen ücretsiz derslerden faydalanmak için www.coursera.org internet sitesine girerek sisteme dahil olmak mümkün. Daha sonra ise eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika veriliyor.

Coursera.com’da yurtdışındaki birçok üniversitenin derslerini ücretsiz izlemek mümkün. Yapılması gereken derslerin açılacağı zamanı takip etmek. Ondan sonra bilgisayar başında hocayı dinleyip sorulara cevap vermek, ödevleri teslim etmek ve derslere katılım göstermek gerekli. Coursera’da felsefeden biyolojiye 200 farklı konuda ücretsiz ders veriliyor ve sisteme 60 binin üzerinde öğrenci kayıtlı. U.S News’un yaptığı araştırmaya göre dünyanın en iyi online yüksek lisans derecesine sahip Online programlar arasında ise işletme alanında Washington State University, mühendislik ve bilgisayar bilgi teknolojileri arasında ise University of Southern California yer alıyor.

ONLINE DERS MATERYALİ HAVUZU DA ZENGİNLEŞTİRİLİYOR

Üniversitelerde Türkçe akademik kaynak eksikliğinin giderilmesi, modern araçlarla zenginleştirilen ders materyallerinin fırsat eşitliği sağlanarak tüm öğrencilerin erişimine sunulması ve lisans eğitimi kalitesinin artırılmasına destek amacıyla yine TÜBİTAK tarafından açılan 5001-Akademik e-Kitap Çağrısı ile e-Kitap projelerine de destek verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz