Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Artık dünyanın en iyi üniversitelerinde, eğitim almak hayal olmaktan çıktı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Artık herkes Harvard'lı olabilecek

Yakın zamanda TÜBİTAK’ın başlattığı 5001-Akademik e-Ders, ve 5002-Akademik e-Kitap hazırlama çağrılarının online eğitimin yaygınlaşması açısından umut verici ve dikkat çekici bir gelişme.

Projeyle üniversitelerde okutulan lisans derslerine yönelik Türkçe kaynaklar artırılacak ve ders materyali havuzu oluşturulacak. Aynı zamanda akademisyenlerin Türkçe eser yazmaları teşvik edilerek zengin içeriğe sahip akademik kitapların çeşit ve niteliği artırılacak. Güncel konu anlatımlı kitaplar, konu sonu soruları, soru çözüm setleri, günlük hayatla bağlantılı örnekler ve her bir konunun sunum slaytlarına sahip olacak. Proje sonunda kitaplar ücretsiz ve çevrimiçi olarak tüm öğrenciler ve öğretim elemanlarının erişimine açılacak. Başvuruları geçtiğimiz aylarda tamamlanan her iki projenin de 18 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Akademik e-Ders programının sonunda ortaya çıkacak olan ders malzemeleri çevrimiçi olarak herkesin erişimine açılacak, ücretsiz olarak kullanabilecek. Akademik e-Ders projesi üniversitelerde okutulan lisans derslerine yardımcı olması amacıyla internet üzerinden öğrencilerin erişimine sunulabilecek nitelikli ders anlatım videoları ve çizim, animasyon, simülasyon, deney gibi destekleyici uygulamaları içeriyor. Proje matematik, fizik, kimya, mimarlık, biyomühendislik gibi doğa bilimleri ve mühendislik-teknoloji alanlarının yanı sıra ekonomi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, işletme, çalışma ekonomisi, tarih, arkeoloji, felsefe gibi sosyal ve beşeri bilimleri de kapsıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz