CEO'dan öneriler

Akın Öngör soruları yanıtlıyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'dan öneriler
Soru: En büyük hayalim başarılı bir lider olmak. Kendimi entelektüel açıdan da geliştirmek istiyorum. Sizce iyi bir lider olmanın alt yapısını hazırlamak için nasıl kitaplar okumalıyım? Hangi türlere ağırlık vermeliyim. Sizin kariyerinizde liderlik ve yöneticilik anlamında size yol gösteren, sizi farklılaştıran kitaplar oldu mu? Bunlar sizi nasıl etkiledi?   Can Berk Arbek/İzmir
Yanıt: Dünyada ve ülkemizde başarılı olmuş liderlerin hayat hikayeleri, çalışma hayatları ile ilgili olarak yazdıkları iyi lider olmak için hazırlayıcıdır diye düşünüyorum.Bu okumalar; Vehbi Koç’tan tutun Iacoco’a ve Bill Gates’e kadar uzanır. Yüzlerce kişinin biyografilerini, başarılı olmuş bütün sanatçı, siyasal liderler, iş hayatının önde gelen liderlerini okumak çok faydalıdır. Ben bu okumalardan çok yararlandım, büyük liderlerden esinlenerek  kendi iş yaşamımda ve uygulamalarımda faydalarını çok gördüm. Hararetle tavsiye ederim...

Soru:
Boğaziçi Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Son 3 yıldır özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum. Fransızca da biliyorum. Ancak aylık ücretim 2 bin 500 lira düzeyinde. Pek çok meslektaşım bu rakamın benim deneyimimde biri için çok iyi olduğunu söylüyor. Ancak kişisel hedeflerim ve gelir beklentim yüksek, kendime ait bir dershane kurma hayali kuruyorum. Bu nedenle bir dershanede ders vermenin yanı sıra idari sorumluluk da üstlendim, son 6 ayda işletme ve dershane yönetimiyle ilgili çok şey öğrendim. Ama dershane kurmak için yeterli birikimi nasıl yapacağım diye düşünüyorum. Erhan Sözbir/İstanbul
Yanıt: Siz dershane kurmak için işi öğrenmek adına doğru bir yol izliyorsunuz... 6 ay kısa bir süre. Bence daha iyi ayrıntıları öğrenmek ve bilginizi geliştirmek için biraz daha zaman verin. Kendinizi yeterli gördüğünüzde dershane açabilirsiniz. Önce küçük bir dershanede işi yaparak ayrıntılara ve püf noktalarına hakim olabilirsiniz. Burada kazanacağınız başarı size bankaların küçük işletmeler için vereceği kredi kapılarını da açacaktır. İlk küçük dershaneyi de küçük birikimle ve eğer borç geriye ödeme imkanı yaratıyor ise belki de yakınlarınıza borçlanarak başlatabilirsiniz.

Soru:
Mezun olur olmaz çalışmayı en çok istediğim şirkette önce staja başladım, daha sonra kadroya alındım. 3 yıldır buradayım. Krizle birlikte yönetimde değişimler oldu. Buna rağmen şirket kendini yenileyemedi ve güç kaybetti. Kariyerime daha başarılı bir şirkette mi devam etmeliyim? Sizce ne yapmalıyım?
Aysun Güvercinci/İstanbul
Yanıt: Çalışmayı sevdiğiniz bu şirkette değişimin önderlerinden olup onu başarıya götürebilecek takım içinde olmaya çalışın. Yönetimi bu değişimin gerçekleşmesine ikna edin. İşi üstlenin. Bence başka yere gitmektense bu deneyimi burada yaşamak çok daha öğretici ve tatmin edici olur.

Soru:
10 yıllık bir bankacıyım. Şubede müdür yardımcısı olarak çalışıyorum. Tüketiciye yönelik bir şirket beni pazarlama müdürü olarak istiyor. Sizce bankacılıktan hızlı tüketime geçmek benim için doğru olur mu?
Aylin Güzelgöz/İzmir
Yanıt: Bankacılıkta yetenekli ve başarılı iseniz bence gitmeyin. Bankacılığın önünü açık görüyorum. Tabii başarılı ve çalışkan olanlar için... Bankacılıktaki kurumsal yapının profesyonel yöneticilere büyük imkanlar tanıdığına inanıyorum, orta boy ve küçük özel şirketler bu imkanı veremiyor, onun için tercih etmiyorum. Bankacılıkta istikbal görecek kadar özgüvenliyseniz ve başarı kapasiteniz var ise kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz