CEO'ların kültüre uyumlu aday profili nasıl?

İşte CEO’ların gözünden ideal çalışanların profilleri...

21.02.2017 16:38:100
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların kültüre uyumlu aday profili nasıl?
HEYECANLI VE MUTLU ÇALIŞANLAR 
Index’in vazgeçilmez yapı taşlarını anlatan CEO Erol Bilecik, öncelikle çalışanlarında “heyecan” faktörüne çok önem verdiğini söylüyor. Sonuç odaklılık ve çevikliğin de kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirten Bilecik, bu yapı taşlarının her çalışana yayılmasını amaçladıklarını belirtiyor. “Çalışanlarımızın heyecanla işe gelmeleri, gün boyu bu heyecanı kaybetmeden iş ortaklarımızı motive etmeleri, problemleri hızla çözmeleri ve verimliliğimizi artıracak şekilde etik değerlerden ödün vermeden sonuca en kısa yoldan ulaşmaları başarımızı artıracak yaklaşımlardır ve bu yaklaşımların tüm çalışanlarımız tarafından benimsenmesi önceliklerimiz arasında” diyor. İşe alım süreçlerinde ise CV’lerde aradıkları özellikleri şu şekilde anlatıyor: “Öncelikle şunu söylemeliyim, şirketimizin uzun süreçlerden sonra ortaya çıkmış ve sonuna kadar bütün çalışanlarımızla beraber sarıldığımız 4 ana ilkeden oluşan değerlerimiz mevcut: Güvenilirlik, sonuç odaklı yaklaşım, yetkinlik ve yenilikçilik. Bu ilkeler tutarlılık, dürüstlük, sürdürülebilirlik, verimlilik ve ölçülebilirlik gibi değerlerle birleşerek kurumsal DNA’mızı meydana getiriyor. Dolayısıyla bir CV geldiği zaman bu ilke ve değerlere ne kadar uygun bir arkadaş olup olmadığına bütün bir ekip olarak bakıyoruz. Soru soran, takım oyununda kendini gösteren ve heyecan sahibi gençlerin aramıza katılması bizim olmazsa olmazlarımız.” Kordsa Global CEO’su Cenk Alper için ise işe alımda öncelikle adayın “mutlu” olması önemli. “Kordsa Global, güçlendirme pazarının global lideri. Global bir liderin sorumluluğu, global arenada pazarı, teknolojiyi, inovasyonu şekillendirmek. Bu, heyecan isteyen bir sorumluluk” diyen Alper, şirket içinde dinamizmi yöneten en önemli unsurun mutlu çalışan olduğunu söylüyor. Sürekli gelişme, çeviklik, açık fikirlilik de Kordsa’nın, adaylarda mesleki yetkinlik dışında aradığı özelliklerin başında geliyor. Bunun nedenini ise şu sözlerle açıklıyor: “Vazgeçemeyeceğimiz yapıtaşlarımız bizi birbirimize bağlayan değerlerimiz. Bu değerlerimiz iş yapış şeklimizi belirliyor. Değerlerimiz, şirketin ana stratejisinden tüm çalışanların bireysel hedeflerine doğru iner. Açık fikirli olmak veya sürekli gelişim değerlerimizden iki tanesine örnek. Bunlar, Kordsa’nın, inovatif yaşamını sürdürülebilir kılmasının arkasındaki önemli güçlerden ikisi…”

ELİF ARAL PFİZER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
“Liderlerimizi kendimiz yetiştiriyoruz”
ÖNCELİKLİ ADAYLAR

Pfizer’i bir “liderlik okulu” olarak konumlandırıyoruz. Pfizer Türkiye olarak işe alım stratejimiz ağırlıklı olarak tecrübesiz ya da sınırlı tecrübeli yetenekleri, yönetici adayı olarak şirket bünyemize dahil etmek ve liderlerimizi kendi içimizden yetiştirmek. Adayları sadece başvurmuş oldukları pozisyon kapsamında değil ileride Pfizer yöneticisi olarak yetiştirilecekleri düşüncesiyle işe alıyoruz.
ARANAN ÖZELLİKLER
Bu nedenle tüm işe alım süreçlerimizde gelişime açıklık, değişimi yönetme becerisi, adayın potansiyeli diğer bir deyişle öğrenme becerisi ve kişisel farkındalığı aradığımız en temel özellikler olarak sıralanabilir. Yapıcı, ortak çıkarları gözeten ve iyi niyetli girişimleri teşvik eden çalışma kültürümüzde; yıpratıcı, çıkarcı ve kötü niyetli davranışların yeri yok. Lider okulu stratejimiz gibi sahiplenme kültürümüz de bizim için vazgeçilmez. Gerek aldığımız ödüllerle gerek çalışanlarımızdan aldığımız olumlu bildirimlerle bu stratejilerimizin başarılı olduğunu görüyoruz.

“MESLEKİ YETKİNLİK KADAR KİŞİLİK DE ÖNEMLİ”
16 PF TESTİ YAPILIYOR

Bimeks Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Akgiray, şirketin ortak bir kültür oluşturmasının mesleki niteliklerden ziyade kişilik özellikleriyle sağlanabildiğini, bu nedenle işe alacakları herkese “16 PF” isimli uluslararası kabul görmüş bir kişilik analizi yaptıklarını söylüyor. Akgiray, “Paylaşmak, diğerkâmlık, tevazu olmazsa olmazlarımız. Çalışanlarımız farklı bilgi ve tecrübe düzeyinde olabilir ama bu özelliklerin, mesleki nitelikten bağımsız olarak her çalışanımızda olmasına özellikle dikkat ediyoruz” diyor.
SOSYAL BECEDİLERİNE BAKIYOR
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, hayalleri ve hedefleri olan adaylara öncelik verdiklerini belirterek şunları söylüyor: “Çalışanlarımızı okul ismi ve bitirme derecesi yerine staj yaptığı yerler ve sürelerine, sosyal aktivite katılımlarına göre seçiyoruz. Spor ve müzik gibi alanlardaki becerilerine, katıldıkları programlar ve faaliyetlere göre değerlendiriyoruz. Özgün başarı ya da başarısızlık hikayesi olan, EQ seviyesi yüksek ve sigara içmeyen adaylar da bizim için ön planda.”
DÜRÜSTLÜK VE SAYGI
Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem de doğruluk, dürüstlük ve saygının temel yapı taşları olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Adayların mezun oldukları üniversiteden ziyade kişisel özelliklerine ve yeteneklerine odaklanıyoruz. Rekabetçi ve yenilikçilik ruhu, işbirliğine önem verme, dürüstlük ve insanlara saygı gibi temel değerlerimizi paylaşan kişileri işe almayı tercih ediyoruz. Bu özelliklerin ahenkli ve verimli bir çalışma kültürü yaratabilmemiz için elzem olduğuna inanıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.