Değerlerimize uygun gençler arıyoruz

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu ile her yıl 800’e yakın yeni işe alım yapan grubun özgün İK politikasını ve “Boy-nerli” olmayı konuştuk.

25.09.2014 21:15:590
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimize uygun gençler arıyoruz


Hatta çalışanlarımız aracılığıyla gelen adayları özellikle değerlendirmeyi istiyoruz. Çünkü bizi en iyi çalışanlarımız bilir. Bizim kültürümüze en uygun kişileri de kendileri tavsiye eder. Birbirlerine raporlama yapmadıkları sürece herhangi bir şirketimizde tanıdık, akraba, kuzen, kardeş, anne-çocuk çalışabilir. Hiçbir sorun olmaz.

Her yıl ortalama kaç kişi işe alıyorsunuz? İşe alımlarda yeni mezun oranı nedir?
Hem mağazalar hem internet kanalımızda hızla büyüyoruz. Her yıl yaklaşık 750-800 tam zamanlı yeni işe alım gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yüzde 85-90’ı, yeni mezunlardan, yani iş hayatına yeni atılan gençlerden oluşuyor. Lise ve meslek yüksek okulu mezunlarını da “yeni mezun” olarak dahil ediyorum. Bu yıl da aynı şekilde işe alımlarımız sürüyor. 2014 sonuna kadar 500’e yakın yeni işe alım planlıyoruz. Bunun büyük kısmı yine gençlerden oluşacak.

Stajyer politikanız nasıl? Yılın hangi döneminde, yılda kaç stajyer alıyorsunuz?
Yılın her döneminde stajyer başvurusu alıyoruz. Yerleştirme yapılıp yapılmaması ise birimlerdeki kontenjana bağlı. Ama gençler, yılın her döneminde bize staj için başvurabilir. Hatta staj alımlarını çok önemsiyoruz. Eski stajyerlerimizle hala görüşürüz, “Eskiyeni stajyerler buluşuyor” adıyla etkinliklerimiz olur.

Yeni mezunlara sunduğunuz fırsatlar, eğitimler neler?

Temel eğitimler var. Onun dışında çalışacağı şirkete ve birime bağlı olarak alacağı farklı eğitimler olacaktır. Örneğin üretim kısmındaysa kumaş eğitimi, mağazalarda olacaksa temel satış eğitimi, CRM veya BT birimlerine girilecekse onlara dair teknik eğitimler veriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz